Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi
0 okuma
18 Mart 2016 - 14:04

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101’inci yıldönümü, kentte farklı coşku ve heyecanla kutlanmaya başlandı. Törenlerde ilk olarak, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 08.30’da başlayan törende, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Gündoğdu, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, milletvekili, asker, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri öğrenciler, hazır bulundu.

İlk olarak anıta hükümet adına, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çelenk bıraktı. Ardından da, Vali Hamza Erkal, Garnizon Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Gündoğdu ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da çelenk koydu. Bu arada, şehitleri selamlamak adına TCG Barbaros Fırkateyni’nden de 21 pare top atışı gerçekleştirildi. Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Boğaz Komutanlığı Bandosunun çaldığı İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi Tarihteki ve Ulusal Yaşantımızdaki Yeri
3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı´nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası´nda 25 Nisan 1915 – 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale´nin sularında, Conkbayırı´nda ve Anafartalar´da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır.

Türk Ulusu İstanbul´u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşayı Çanakkale´den tanımış 19 Mayıs 1919´da O, Samsun´a çıktığı Gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu´ya dönen Türk halkı, “bu benim kahraman komutanımdı” diyerek O´nun etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı´na katılmıştır.

Türk Ulusu ve dünya O´nu böylece tanırken, O da Conkbayırı´nın, Kocaçimen´in kan deryası can pazarında ulusunun ve Türk askerinin asıl cevherini yakından tanıyarak daha sonra girişeceği Bağımsızlık Savaşını kesin zaferle sonuçlandıracağı kanaatini daha o zamandan edinmiştir. 18 Mart zaferi kazanılmasaydı, düşman donanması, daha 1915´in Mart ayında İstanbul´a girerek Osmanlı İmparatorluğu´nu çökertebilecekti.

Çanakkale Boğazı´nı denizden aşıp İstanbul´a giremeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915´ten başlayarak 8-9 Ocak 1916´ya kadar süren Çanakkale kara savaşlarında Mustafa Kemal tarafından durdurulamasaydı, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusyası en kısa yoldan müttefiklerinin yardımlarına kavuşacağı için yıkılmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolşevik İhtilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya´nın yenilgisi hızlanacak ve 1. Dünya Savaşı belki de 1915´te sona erecekti. Çanakkale Zaferi harbin 4 yıl sürmesine, üç imparatorluğun (Osmanlı, Çarlık ve Avusturya/Macaristan İmparatorlukları) tarih sahnesinden silinmesine neden olmuştur. Gelibolu Yarımadası´nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Alb. Mustafa Kemal´in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.

Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandıran 25 Nisandan sonraki kara savaşlarında, Mustafa Kemal´in etkin liderliği sayesinde kazanılan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarda belirtilen noktalarda toplamak mümkündür.