Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

2 Yıla 1 Kademe Alırken Zorunlu Hizmet Sürelerine Adaylık Dahil midir?

2 Yıla 1 Kademe Alırken Zorunlu Hizmet Sürelerine Adaylık Dahil midir?

2 Yıla 1 Kademe Alırken Zorunlu Hizmet Sürelerine Adaylık Dahil midir?
17.913
05 Mart 2019 - 15:58

Zorunlu çalışma yükümlüsü olarak atanan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında aday olarak geçirilen sürelerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin 3 ncü fıkrası kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda tereddütler yaşanmaktadır. Bu tereddütlerin olup olmadığını görmek için ilgili kanunların maddelerine bakmak gerekiyor.İlk bakmamız gereken madde; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesi.İlgili madde şöyle;
—— 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında; “72 nci madde gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. İki yıldan az süreler dikkate alınmaz.” hükmü yer almaktadır.

Bir diğer madde ise ; Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler” başlıklı 46 ncı maddesinin 1 inci fıkrasında; “Zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi öğretmenlerin, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dâhil fiilen öğretmen olarak geçirdikleri süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır.” hükmüne yer verilmiştir.

Açıkça görüldüğü gibi, kalkınmada birinci derecede öncelikli bölgelerin dahilinde bulunan hizmet bölgesindeki illere aday olarak ilk defa atananların bu illerde fiilen öğretmen olarak geçirdikleri hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılmaktadır.

film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sınıf öğretmeni adıyaman haber özel ders film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,