Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

30 bin öğretmenin tamamı Doğuya atanmalı.Neden mi ?

30 bin öğretmenin tamamı Doğuya atanmalı.Neden mi ?
3 okuma
13 Ocak 2016 - 13:36

Milli eğitim bakanlığı dün yaptığı açıklamada 2016 şubatta yapılacak olan 30 bin öğretmen atamasını 81 ile yapacağını duyurdu. Ve yapılacak 30 bin öğretmenin % 70 ini doğuya atayacaklarını duyurmuştur.  2016 şubat atamasında 30 bin öğretmenin tamamı yani % 100 ü doğuya atanmalı neden mi ?

Şuan doğuda terör olaylarından dolayı öğretmen açığı artmıştır. Ve şubatta atanacak olan öğretmenler mart ayında göreve başlayıp tecrübe kazanmaları için bulundukları ilde eğitime ve staja tabi tutulacaklardır. Yani bu öğretmenler atandıktan 7-8 ay sonra atandıkları okula gidip görevlerine başlayacaklardır. Dolayısıyla şubatta atanan öğretmenler tecrübeli ve donanımlı olarak atandıkları okullara gidecektir.  Milli Eğitim Bakanlığı bunu fırsata çevirmeli ve şubatta atanan öğretmenleri % 70 ini değil % 100 ünü yani tamamını doğuda öğretmen açığı olan illere atamalıdır.

Şubatta atanacak 30 bin öğretmenin tamamı doğu ve güneydoğudaki illere öğretmen açıkları dikkate alınarak en fazla 20 ile atanırsa doğudaki öğretmen sıkıntısı tamamen çözülmüş olur.

Sayın bakanımız Nabi AVCI şubatta atanan öğretmenleri 4 yıl atandığı yerde tutacağız demişti bunuda hesaba katarsak şubatta atanan 30 bin öğretmenin tamamı yani % 100 ü Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmen ihtiyacı en fazla olan 20 ile atanırsa önümüzdeki 4 yıl boyunca doğu ve güneydoğuda öğretmen ihtiyacı hiçbir şekilde oluşmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiyemizdir şubatta atanan öğretmenlerin % 70 ini yani 21 binini değil ; % 100 ünü yani  30 bin öğretmenin tamamını Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen açığı en fazla olan 20 ile atamalı. Hem bu öğretmenler tecrübe kazanacağı için doğu illerinde sıkıntı yaşamayacaklardır hem de bu illerdeki öğretmen ihtiyacı tamamen karşılanacaktır.

Umarız Milli eğitim bakanlığı yukarıdaki tavsiyemizi dikkate alır ve şubat atamasını hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından fırsata çevirir .

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber