Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

4 Yıllık Üniversite Taban Puanları ve Tercih Önerileri

4 Yıllık Üniversite Taban Puanları ve Tercih Önerileri
626
30 Ekim 2019 - 19:39
Bu yazımızda özellikle tercih döneminde işinize yarayacak şeyler olacak. Yazıda istediğiniz bölümün taban puanlarına nasıl ulaşabilirsiniz size anlatacağım. 4 yıllık üniversite taban puanları yazımız sizlerle!

Taban Puanları

Umarım yazımızı YKS öncesi gören bilinçli birisindir. Sınavdan sonra bakıyorsan da sorun değil. Bu konuda seni en iyi şekilde bilinçlendirmeye çalışacağız merak etme. 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları   Yazımızı okurken bir taraftan da önerdiğim linki yan sekmede aç çok işine yarayacak. Şimdi biz tercihler hakkında biraz konuşalım. Üniversite ve Taban Puanları Anlatmaya başlıyorum hazır mısın? Tercih listesi yapmak hem çok kolay hem de çok zor. Öncesinde araştırman gereken şeyler var bunları yaparsan zorlanmazsın ama mutlaka araştır. Yanlışlıkla istemediğin bir yere gitmek istemezsin herhalde. İstediğin bölümü mutlaka araştır. Bununla ilgili şeyler de söyleyeceğim ama şimdi üniversite hakkında söylemem gerekenler var. Sadece üniversite de değil şehrini de araştırmazsan olmaz. Üniversite şehrin neresinde, toplu taşıması nasıl. Misal Ankara toplu taşıma konusunda sıkıntılıymış. Bunları da önceden araştır. üniversitenin internet sitesine, instagram sayfasına bak. Akademik personeline bak. Hocaları kimler öğren. İnstagram gönderilerin altındaki yorumları oku. Yorumları kapatmışlarsa mutlaka bir sebebi vardır. Dikkat et! Puan yüksek diye yanılgıya düşme. Unutma, yüksek puanlı bölüm daha iyi olmak zorunda değildir. Puanı yüksek diye iş imkanı çok da değildir. Üniversite araştırmadan önce ise daha önemli bir şey var: Tercih yapacağınız bölümün mezunları ne yapıyor? O bölümden mezun olmuş insanları bul ve konuş. Nerelerde çalışıyor? İş imkanlarını neler? Onlar konu hakkında daha bilgililer. Aldığın bilgiler doğrultusunda gel tercihi yapmaya başlayalım. Tercihler konusunda destek almak için de Öğrenci Kozu‘nu ziyaret edebilirsin. Forum bölümü veya instagram sayfasından ücretsiz şekilde yardımcı oluyorlar. Aklına takılanı sorabilirsin.

Tercih Listesi Hazırlama

Geldik asıl konuya. Listeyi hazırlarken öncelikle yukarıda dediğim şeyleri yap. Söylediğim şekilde bölüm seçtiysen devam ediyorum. Önerdiğim linkten bölüm taban puanlarını aç. Başarı sıralamasına göre tercihini yapmalısın. Taban puan ile tercih doğru sonucu vermeyebilir. Unutma! Kendi başarı sıralamanızın istediğiniz kadar üstünden tercih listenizi yapmaya başlayabilirsiniz. Açıkta kalmayayım kesin yerleşeyim diyorsan sona yazacakların önemli. En sona yazacağın bölüm sıralaması senin sıralamandan aşağıda olsun. Garanti olsun tercih listen. Yazımızda güzel tavsiyeler verdik diye düşünüyorum. Bu şekilde rehberlik yazıları için önerileriniz varsa yorum yapabilirsiniz. Hızlıca cevaplarız. Yazımız hoşunuza gittiyse bu yazıyı da paylaşın lütfen. Sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim. Bölüm Taban Puanları ve Tercih Öneriler yazımız gibi daha iyi bir yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın!
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sınıf öğretmeni adıyaman haber özel ders film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,