Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Allah inananları müjdeliyor

Allah inananları müjdeliyor
9
05 Temmuz 2015 - 3:46

Ramazan iklimini fırsat bilerek kalplerini temizleyen müminler; af ve mağfirete mazhar olarak Allah ve Resulü’nün birbirinden güzel müjdelerine nail oluyorlar.

Cesur Çaça

Mekke’deki müşriklerden biri Hz. Ali’ye (ra) gelerek, “Ya Ali, yazık boş yere o kadar namaz kılıyor, ibadet ediyorsun. Ya Allah, âhiret, cennet ve cehennem yoksa ne yapacaksın?” diye sordu. İlmin kapısı Hz. Ali (ra) hiç düşünmeden soruyu yanıtladı: “Ya varsa, Sen ne yapacaksın?..”  Hz. Ali sözlerine şöyle devam etti: “Senin dediğin gibiyse ben, yaptığım ibadetlerden dolayı hiç bir şey kaybetmem ancak benim dediğim gibi ise Sen, isyan ve inkarından dolayı ebedi sürecek bir azaba uğrayacaksın…”

İman gayba inanmaktır

Allah’ın, varlığına ve birliğine kesin olarak inanan Hz. Ali (ra) sadece, kendisine gelen müşrik anlasın diye “Ya varsa” diye izahta bulunuyor. Sonuçta Allah’ın varlığını ve birliğini her anıyla tasdik eden Hz. Ali’nin inancı net ve berraktı. Kur’an-ı Kerim’de, soyut olan gayba inananlar, iman ehli olarak tarif ediliyor. Bakara süresinde geçen, “Onlar gayba inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar. Onlar, sana indirilene, senden önce indirilenlere iman ederler ve âhirete de kesin bir bilgiyle inanırlar. İşte bunlar, Rablerinden olan bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler bunlardır” ayetleri gerçek müminlere dair tüm koordinatları veriyor.

İman anlamında bu kriterlere sahip olan müminlere Allah, müjde üzerine müjde veriyor. Yine Bakara Suresi’nde: “Ey Muhammed iman edip salih amellerde bulunanları müjdele. Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: ‘Bu daha önce de rızıklandığımızdır’ derler. Bu, onlara, dünyadakine benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır.

Melekler, müminlere dua ediyor

Kur’an-ı Kerim’de geçen bu ayetlerin yanında Peygamberimizin de, müminlere müjdesi vardır. Özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayı için Fahri Kainat Efendimiz hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: “Allah benim ümmetime, Ramazan’ı Şerifte beş şey ihsan eder ki, bunları hiçbir peygambere vermemiştir. Ramazan’ın birinci gecesi, Allahü teala müminlere rahmet eder. Rahmet ile baktığı kuluna hiç azap etmez. İftar zamanında, oruçlunun ağız kokusu, Allahü tealaya, her kokudan daha güzel gelir. Melekler, Ramazan’ın her gece ve gündüzünde, oruç tutanların affolunması için dua eder. Allahü teala, oruç tutanlara, ahirette vermek için Ramazan’ı Şerifte Cennette yer tayin eder. Ramazan’ı şerifin son günü, oruç tutan müminlerin hepsini affeder.”

HAK AŞIĞI YUNUS EMRE’DEN ÖZLÜ SÖZLER

– Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.

– Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

– Dervişlik dedikleri, hırka ile taç değil. Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil.

– Ey hayat ırmağından su içenler! Gelin soralım canlara ki güzelliği ne oldu da gidiyor. Ben hep seninim diyordu, şimdi neyi buldu da gidiyor?

– Sabah mezarlığa vardım, baktım herkes ölmüş yatar, her biri çâresiz olup, ömrünü yitirmiş yatar.

– İşidin ey yârenler, kıymetli nesnedir aşk, değmelere bitinmez, hürmetli nesnedir aşk..

– Maharet güzeli görebilmektir, sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, Alem herkes bilsin ki şunu; En büyük ibadet sevebilmektir.

– Az erin yüküdür, çok hayvan yüküdür.

CENNET VE CEHENNEM EHLİ HABER VERİLİYOR

Harise b. Vehb Huzai (ra), Hz. Muhammed’ten (sav) şunları işittiğini anlatıyor: Peygamber Efendimiz: “Size Cennet ehlini haber vereyim mi?” diye buyurdu. Sahabeler: “Evet” dediler. Allah Resulü: Zayıf olan ve halk tarafından zayıf görülen her mümin Cennetliktir. Allah’a yemin etse, muhakkak ki Allah, onu yemininde doğru çıkarır buyurdular. Sonra da: “Size Cehennem ehlini haber vereyim mi?” buyurdu. Sahabeler: “Evet” dediler. Allah Resulü: Her katı yürekli, düşman ve kibirli kimsedir buyurdu.   (Sahih-i Müslim)

SORU CEVAP KÖŞESİ

– Kaza namazlarında ezan ve kamet gerekir mi?

Ezan ve kamet vaktin değil, namazın sünneti olduğu için kaza namazı kılarken de ezan ve kamet getirmek sünnettir. Kamet getirilmeden kılınan namaz geçerli olmakla birlikte, terk etmek uygun değildir. Birden fazla kaza namazı kılınacak ise, her bir namaz için ayrı ayrı ezan ve kamet getirilmesi daha faziletli olmakla  birlikte, başta  bir kere ezan okunup, her bir kaza namazı için ayrı kamet getirilmesi de mümkündür.

– Kaç vakit namaz vardır?

İslâm’ın beş temel esasından biri olan namaz, günün belli zaman dilimleri içerisinde yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Kur’an-ı Kerim’de beş vakit namazdan söz edilmediği ileri sürülerek, günde beş vakit namazın farz olmadığı iddia edilemez. Belirtmek gerekir ki, sünnet olmaksızın Kur’an’ın doğru anlaşılması mümkün değildir. Kur’an’da namaz vakitlerinin tamamının başlangıç ve bitiş zamanları açıkça bildirilmediği gibi, nasıl kılınacağı da bildirilmemiştir. Namazın nasıl kılınacağı ve vakitleri Hz. Peygamber tarafından belirlenmiştir: Asr-ı saadetten günümüze kadar, Hz. Peygamber’in gösterdiği gibi 5 vakit olarak kılınmıştır.

Esma-ül Hüsna

El- MUCİB

Dua edenlerin isteklerini veren

El- VASİU

İlmi, rahmeti geniş

El-HAKİM

Tüm işleri hikmetli

STAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber