Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Ani Ören Yerine Yoğun İlgi Görüyor

Arpaçay nehri kenarında konumlanan ve kuruluşu milattan önce 5 bin yıllarına dayanan Ani Örenyeri yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Ani Ören Yerine Yoğun İlgi Görüyor
88
08 Ekim 2018 - 23:44

Arpaçay nehri kenarında konumlanan ve kuruluşu milattan önce 5 bin yıllarına dayanan Ani Örenyeri yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan, antik şehir Ani Örenyeri’nin ziyaretçi sayısındaki artışa Ani’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi de etken oldu.

“Dünya Kenti”, “Binbir Kilise”, “Medeniyetler Beşiği” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılan, 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarına başkentlik yapan, 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran antik şehir, ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındıktan sonra bölgeye çok sayıda turist çekmeyi başardı. Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olan Ani, ziyaretçileri cezbediyor.

Kars’a gelen yerli ve yabancı turistler Ani Örenyeri ziyaretinin ardından Kars Kalesi, Kümbet Cami, Harakani Türbesi, Tarihi Hamamlar, Taş Köprü, Çıldır Gölü ve son olarakta Sarıkamış’ı gezerek kentten ayrılıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber özel ders takipçi satın al