Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Bal reklamcıları şimdi yandı

Bal reklamcıları şimdi yandı
2 okuma
11 Aralık 2013 - 12:18

Onay alınmadan ‘ilaç’ adı altında satılan takviye gıdalarla’her derde deva’ gibi sloganlarla tanıtımı yapılan bal gibi ürünlerin reklamı yapılamayacak

Onay alınmadan ‘ilaç’ adı altında satılan takviye gıdalarla, ‘yüzde yüz doğal’, ‘her derde deva’ gibi sloganlarla tanıtımı yapılan bal gibi ürünlerin reklamı yapılamayacak. Alınan tüm tedbirlere rağmen televizyon, radyo ve billboardlar üzerinden tüketiciyi yanıltıcı nitelikte reklama devam edilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, takviye edici gıdalar başta olmak üzere bal gibi fazlaca reklamı yapılan ürünlerin önlenmesi konusunu mercek altına aldı. Sağlık Bakanlığı ve RTÜK ile gerçekleştirilen toplantılarda, ‘ilaç’ adı altında satılan takviye gıdalarla, ‘yüzde yüz doğal’, ‘her derde deva’ gibi sloganlarla tanıtımı yapılan bal gibi ürünlerinin reklamlarına yayından önce bakanlığın onay ve görüşünün alınması gündeme geldi.

Alınacak tedbirler sadece TV ve radyoları değil, billboard reklamlarını da kapsayacak. Bilboard, radyo ve televizyonda gecenin geç saatlerinde yayınlanan reklamlara belli bir standart getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Sağlık Bakanlığı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile bir araya gelerek tüketiciyi yanıltan hileli gıda üretimi konusunu masaya yatırdık. Hedefimiz öncelikli olarak bu tip yayınlara belli bir standart getirilmesi. Mevcut yasalara göre neler yapılabileceğini görüşüyoruz” dedi.

Ayrıca yapılacak düzenlemeyle sucuğa domuz eti katanın ya da tereyağına margarin katana uygulanan 11 bin 875 liralık idari para cezasının iki katına çıkarılması ya da iş yerinin kapatılması öngörülüyor. Bakanlık bürokratlarının hileli ve yanıltıcı gıda satışı yapan büyük işletmelerin bu yola başvurmaması için de ciro üzerinden para cezası kesilmesi formülü üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

, Bal reklamcıları şimdi yandı {İNTERNETHABER}

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber