Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Bankalar vatandaşla alay ediyor!

Bankalar vatandaşla alay ediyor!
2 okuma
20 Şubat 2015 - 13:20

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü’nün açıklamasına rağmen şubelerin dosya masraflarının iadesi için tüketici hakem heyetine başvurma koşulu getirdiğini belirterek, “Tüketici hakem heyetleri, iade kararı verirken masraflarla beraber en yüksek ticari oran üzerinden faiz de ödenmesine hükmetmeli” dedi.

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine ulaşan şikayetlere göre, kredi dosya masraflarının iade edileceğini beyan eden Ziraat Bankası şubelerine giden müşterilerin elinin boş döndüğünü anlattı.

Banka yetkililerinin iade için başvuranlara “Tüketici hakem heyetine başvurulması zorunlu. Bu yasal zorunluluğu ortadan kaldıramayız. Fakat anlaşmazlığın mahkeme sürecine ulaşmadan çözümünü sağlıyoruz. Heyete başvurduğunuzda bizden savunma istiyorlar. Savunma hakkımızdan feragat ediyoruz, konu mahkeme sürecine ulaşmıyor” dediğini aktaran Ağaoğlu, “Adeta tüketiciyle alay edilmekte” ifadesini kullandı.

Tüketici Kanunu’nun, satıcının haksız bulunması durumunda posta, bilirkişi ve benzeri masrafların satıcıdan tahsilini öngördüğünü hatırlatan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Yani tüketicilerin hakem heyetine başvurarak bankadan alacağını tahsil yoluna gitmesinin bankaya ek bir maliyet getirdiği aşikardır. Ne var ki, milyonlarca tüketicinin neyi, nasıl yapacağını bilememesi veya uğraşma zamanı olmaması nedeniyle heyete başvurmayacağını değerlendiren ve Türkiye Bankalar Birliği’nin son toplantısında iadesi gereken meblağın toplam büyüklüğünün de etkisiyle bankacılık sektörü temsilcilerinin gözü korktu ve Ziraat Bankası’nı da çark etmek zorunda bıraktılar. Açıklamanın ardından çark eden banka yetkililerinin gerekçeleri inandırıcılıktan uzak olup, hak arama uğraşına giremeyecek tüketicilerin paralarını vermemeye ve hak arayanların paralarını ise yaklaşık bir yıl daha kullanmaya yöneliktir.”

BAŞVURUDAN İTİBAREN YÜKSEK FAİZ ÖDENMELİ

TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketici hakem heyetlerinin, iade kararı verirken masraflarla tüketiciye en yüksek ticari oran üzerinden faiz de ödenmesine hükmetmesi gerektiğini vurguladı.

Son 10 yılda 75 milyondan fazla tüketici kredisi kullanıldığını belirten Ağaoğlu, Yargıtay’ın emsal kararları doğrultusunda, kredinin verilmesi için zorunlu ve makul olmayan, belgesi bulunmadan kesilen ücretlerin tüketiciye iadesine yönelik bankaların artık direnmemesi gerektiğini söyledi.

Aydın Ağaoğlu, “Bankalar heyet kararına mahkeme nezdinde itiraz etmeyeceklerini belirterek adeta lütufta bulunuyorlar. Oysa korkunun ecele faydası olmadığı gibi konuyu mahkemeye taşıyan bankalar buralarda da kaybettiğinden ek masrafları da ödemek zorunda kalıyorlardı” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün sahaya inmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, tüketici hakem heyetlerinin banka şikayetlerinin fazlalığı yüzünden çalışamaz hale geldiğini sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber