Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Beyin bedava, ama zeka öyle mi?

Beyin bedava, ama zeka öyle mi?
6
26 Ocak 2015 - 21:08

Malum bedava… Ama iş kapasitesini aktive etmeye geldiğinde her şeyi de evrenden beklememek lazım kuralı devreye giriyor. Bedava da olsa beyninizin hakkını fazlasıyla vermek istiyorsanız işte size zekanıza seviye atlatacak uzman tavsiyeleri…

Zekanızı En Üst Seviyeye Çıkartabilecek 7 Zihinsel Yetenek

Öğrenme yetisi, sahip olunabilecek en önemli yetidir herhalde.

Bu içerikte Başarılı Öğrenme Bilimi kitabının yazarları Peter Brown, Henry Roediger ve Mark McDaniel’in doğru öğrenme yöntemleri üzerine düşüncelerini derledik. Okullarda uygulanan öğrenme yöntemlerinin tamamının doğru yöntemler olmadığını belirten yazarlar, ancak sonradan hatırlanabilen bir şeyin öğrenildiğini söylüyorlar.

Önerdikleri yöntemlerin çok kolay olmadığını biliyorlar. Ama “eğer bir şey zorsa, güzeldir” demeyi de eksik etmiyorlar. Bakalım önerdikleri öğrenme yöntemleri arasında neler varmış:

1. Geri kazanım: Hafızanızdan hatırlayın.

Bir fikri, yöntemi zihninizden hatırlamaya çalılştığınızda, geri kazanım yapmış olursunuz. Genelde çocukların kullandığı üzerlerinde resimlerin bulunduğu küçük çalışma kartları bu kazanım için ideal bir önek olabilir. O kartlar da zihninizde yer etmiş bir şeyi bir resim, yazı aracılığıyla çekip almanıza yarıyor.

2. Detaylandırma: Bildiklerinizi, yeni öğrendiklerinizle birleştirin.

Zihninizde yeni bir fikri, düşünceyi kendi kelimelerinizle ifade ettiğinizde, o fikri detaylandırmış olursunuz. Kitabın yazarlarına göre, yeni öğrendiğiniz şeyleri ne kadar sıklıkla kendi ifadelerinizle tekrarlarsanız, o kadar güçlü bir kavrama kabiliyeti oluşur. Daha sık ilişkilendirme yaptığınız için, yeni öğrendiklerinizi daha sonra hatırlamanız da aynı oranda kolay olacaktır.

3. Serpiştirme: Öğrenme konularını çeşitlendirin.

Aynı anda farklı konular üzerine çalıştığınızda, hafızanızı serpiştirmiş oluyorsunuz. Farklı konuları ortak noktalarla birleştirirseniz, her iki konuyu da daha iyi kavramış olursunuz. İleriki zamanlarda, iki konu da birbirini hatırlatıcısı olarak aklınızda kalacaktır.

4. Çabalama: Sadece balığı istemeyin, balık tutmayı öğrenin.

Kitabın yazarlarına göre, bir sorunun cevabını öğrenmeden sizin o soru hakkında fikir yürütmeniz, cevabını bulmaya çalışmanız, zihninizin çabalama evresini gösteriyor. Tıpkı bunun gibi, birisinin size hazır cevabı anlatmasındansa, sizin çözüme giden yolda adımlar atmanız, o konuyu daha iyi kavrayıp, sonra hatırlamanızı sağlayacaktır.

5. Yansıtma: Geçmişi değerlendirin.

Gerçekleşmiş olayları  -bir proje, toplantı vs- tekrar hafızanızda canlandırdığınızda, zihninizde yansıtma yapmış oluyorsunuz. Kendinize bazı sorular sorabilirsiniz: İyi gitmiş miydi? Bir dahaki sefere neleri geliştirebilirsin? Bu sana neyi hatırlatıyor? Kitabın yazarları, her günün sonunda bir değerlendirme yazısı yazan şirket çalışanlarının, performanslarının %23’e kadar arttığını belirtiyor.

6. Hatırlatıcılar: Kendinize ipuçları oluşturun.

Bir şeyi hatırlamak için aklınıza bir resim yerleştirdiğinizde ya da bir listeyi hatırlamak için listede yer alanları kendinizce bir tekerlemeyle, kendinize ipuçları oluşturabilirsiniz. Çoğumuzun ilkokulda sert ünsüzleri öğrenmek için “Fıstıkçı Şahap” örneğini kullandığını hatırlayalım. Yazarlar, bu yöntemin birebir öğrenmeye değil, öğrenilmiş bir şeyi geri kazanmaya yardım ettiğini özellikle belirtiyorlar.

7. Farkına varma: Eksik noktalarınızı fark edin.

Herhangi bir konuda yeterince bilgili olmadığınızı bildiren bir geri dönüş aldığınızda, bilgi eksikliğinizi fark edersiniz. Çoğu zaman anlamadığımız bir konuyu, anlıyormuş gibi algılıyoruz. Sonrasındaysa, o konu hakkında hiçbir şey hatırlamıyor, bilmiyoruz. İş arkadaşlarınızdan veya çevrenizden kendi hakkında geribildirim alırsanız, bu kör noktaları tespit etmek daha da kolaylaşacaktır.

Kaynak: http://www.onedio.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber