Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Borçsuz hayat… Oh ne rahat!

Borçsuz hayat… Oh ne rahat!
0 okuma
12 Kasım 2015 - 19:37

Borcun insanoğlunun motivasyonu üzerine atalarımızın söylemiş olduğu bilgelik dolu o sözleri bir kenara bırakın. Dozunu kaçırdığınız anda borç tüm motivasyonunuzu, ve hatta sahip olduğunuz her şeyi alıp sizi derin kuyularda merdivensiz bırakabilir. Peki, borçsuz hayat için nelere dikkat etmeli…

Borçsuz Hayat İçin 5 Uyarı

Borç ikiye ayrılır: İyi ve kötü̈. İşte sizi kötü̈ (gereksiz) borca çeken 5 neden ve çözüm yolları

Sürekli borç içinde yaşayan Hasan neyi yanlış yapıyor bilmiyormuş. Ben biliyorum, çünkü̈ son 5 senedir binlerce Hasan vakası gördüm, duydum, çözdüm. Hasan sürekli soruna odaklanıyor, hayıflanıyor, dertleniyor, moralini bozuyor. Esas çözüme odaklanıp, bu sarmaldan çıkabileceğini hiç düşünemiyor.

Öyle ki evde yediği yemekten zevk almaz, eşiyle çocuklarıyla yaptığı sohbeti duymaz, arkadaşlarını görmek istemez oluyor. Hasan’ın borçlanmasının temel sebebini anlamalı ki borçlar tekrar etmesin. Davranışlarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gereksiz borç tuzağından uzak durabiliriz.

1.Temel harcamalar için kredi kartı kullanmak

İŞARET: Market ya da bir mağazanın kasasındasın. Cüzdanında ödemek için yeterli paran var. Fakat sen “Kredi kartımdan ödesem hem puan toplarım hem param cebimde kalır” diyorsun. DUR!
SONUÇ: Kredi kartı ile harcamak iyi de borç kapatmaya çalışırken ne gerek var limitleri zorlamaya ve daha fazla dönem borcu yaratmaya.
ÇÖZÜM: Borçlu iseniz, borçlar bitene kadar kredi kartını sadece büyük alışverişlerde taksit amaçlı kullanın. Örneğin buzdolabınız bozuldu almak zorundasınız. Bir İHTİYAÇ, ama paranız yok. O zaman kullanın. Diğer ihtiyaçlarınızda nakit veya banka kartı kullanın.

2. Kendini ‘sadece bir kerelik’ diye kandırmak

İŞARET: Yapmaman gereken bir harcamayı yaptığını biliyorsun. Belki de sadece bir seferlik deyip kredi kartından nakit avans çektin ya da hiç gereği yokken ufak bir miktar kredi kullandın.
SONUÇ: Bir kerelik, bu seferlik derken bu hatalar alışkanlık haline gelir. Emin olun. Sonra bir daha, bir daha derken, insanlar böyle böyle borç batağına sürükleniyor.
ÇÖZÜM: Alışveriş yapmadan önce, kendine ‘bu istek mi ihtiyaç mı?’ diye sormayı alışkanlık haline getir. 10 saniye kuralımızı hatırla.

3. Arkadaş ya da aileden her ay borç almaya alışmak

İŞARET: Her ay ufak miktarlar da olsa tanıdıklarından borç para istiyorsun. Dediğin günde de ödüyorsun.
SONUÇ: Bu harcamalarını kontrol edemediğini, gelir ve giderlerini yani nakit akışını yönetemediğini gösterir. Üstelik borç istemeyi alışkanlık haline getirdin demektir.
ÇÖZÜM: Ayda kaç para alıyorsun? 100 lira mı? Bütçenden her ay sarkan 100 lira açık var demek ki. Bir sonraki ay ilk hedefin 100 lira daha az harcayıp kimseden borç almamak olsun.

4.’Başkaları ne der’ diye veya fiyaka için harcamak

ÖRNEK: Sosyal medyaya göre yaşamak.
İŞARET: Fotoğraflara bir bakıyorsun sosyal medyada herkes mutlu, herkes şık, yemekler hep pahalı mekanlarda yeniyor. Siz fotoğraf çektirirken boş durur musunuz? Boş tabaklarla masa çekilir mi? Masayı donatıp öyle çekelim. Bu kazakla fotoğraf mı olur? Hem herkeste var. Ben de almalıyım.
SORUN: İkinci bir kimliği finanse etmeye çalışırken, giderlerin gelirlerini aşar ve borç zilleri çalmaya başlar.
ÇÖZÜM: Ödünç hayatlar yaşamayı bırakın. Kendi hayatınızı yaşayın.

5. Plansız yaşayıp her şeyi son dakikaya bırakmak

Uçak biletini son dakikada almak, kredi kartı borcunu gününde ödememek, faturaları aksatmak, geç kaldın diye taksiye binmek…
ÖRNEK: 5 dakika ile servisi kaçırmak.
İŞARET: Her sabah 5 dakika ile servisi kaçırıyorsun. Kahvaltı yapamadan evden çıkıyorsun. Hiçbir yere yetişemiyorsun.
SONUÇ: Kahvaltı, ulaşım derken boş yere giden yüzlerce lira.
ÇÖZÜM: Sana lazım olan şey sadece 5 dakika. Sadece paranı değil, zamanını da yönetmeyi öğren. Her akşam kendine tost hazırlamak için ayıracağın 5 dakika sayesinde kahvaltıya her sabah para harcamayacaksın. Sabah 5 dakika erken uyanmak sayesinde servise binip taksi, otobüs parası vermeyeceksin.

‘’BİZİ ANNELER KURTARACAK’’

Terör içimizi yakıyor. Burada söylenecek hiçbir söz yok. Olayın bir de yadsınamaz bir ekonomik boyutu da var. Yapılan araştırmalar son 30 yılda 500 milyar doların üstünde bir kaynağın terör nedeniyle heba olduğunu gösteriyor… Bu hafta katıldığım Türkiye İş Kadınları Derneği TİKAD’ın ‘Barış İçin Kenetlendi Ellerimiz, Biz Biriz Beraberiz’ toplantısında TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, ‘Anneler Teröre Karşı ’kampanyasını başlatarak “İster çocuğu olsun, ister olmasın, her kadındaki annelik içgüdüsü̈ şiddete dur demeye yeter, daha güzel bir Türkiye yaratabiliriz” diye konuştu. Toplantıya Batman’dan katılan Ayla Işık, Mardin’den Fatma Özer, esnafın kepenk kapattığını, on binlerin göç etmek zorunda kaldığını anlattılar. Toplantıda konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, “Terör, amacı ne olursa olsun ve kimden gelirse gelsin cinayettir, zulümdür, insanlık suçudur. Kadın, doğası gereği vicdanlıdır. Teröre karşı milletçe tek vücut olacaksak kadınlar önde olacak” dedi.

 

Yazar: www.paradurumu.tv
Kaynak: http://Özlem Denizmen