Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Bu Sınıflar Yeni Müfredatla Eğitime Başlayacaklar

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Gaziantep’e gelen Bakan Yılmaz, ilk önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile değerlendirme toplantısı yapmasının ardından kamu ve özel okul müdürleri ve yöneticileri ile ‘Milli Eğitimde 2023 Hedefleri’ konulu toplantıya katıldı.

Bu Sınıflar Yeni Müfredatla Eğitime Başlayacaklar
11
07 Nisan 2017 - 15:44

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredat çalışmalarıyla ilgili, “Önümüzdeki yıldan itibaren 1. 5 ve 9. sınıflar yeni müfredatla eğitime başlayacaklar. Daha sonra 2. 6. ve 10. sınıflar da takip eden yılda yeni müfredatla eğitime kavuşacak.” dedi.

MÜLAKATLAR BAŞLADI

İlk ziyaretini Gaziantep Valiliği’ne gerçekleştiren Yılmaz, 20 bin sözleşmeli alımı için mülakatların başladığına işaret ederek “Geçen dönemde de önceliği Doğu ve Güneydoğu illerine vermiştik, şimdi alacağımız bu 20 bin öğretmenin de önceliğini Gaziantep ve Şanlıurfa’ya vereceğiz.” dedi. Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve birim amirleriyle kentin eğitim alanında fotoğrafını çektiklerini dile getiren İsmet Yılmaz, Gaziantep’in sayısının 550 bin civarında olduğunu aktaran Yılmaz, kentin nüfusunun 2 milyon olduğu düşünüldüğünde her dört kişiden birinin ailesinin mensubu olduğunu söyledi.

20 BİN ÖĞRETMENİN ÖNCELİĞİNİ GAZİANTEP’E VERECEĞİZ

Gaziantep’in 2002 yılındaki öğrenci sayısının 300 bin iken şu anda 550 bin olduğunu ifade eden Yılmaz, “2002’de derslik sayısı 6 bindi şimdi 18 binin üzerine çıktı. 2002’de öğretmen sayısı 10 bindi şimdi 26 binin üzerine çıktı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 2002’de 58’den şimdi temel eğitimde 33’e, orta öğretimde 33’ten 26’ya indi.” Geçen yıl Gaziantep’te 6 milyon 913 bin ders kitabının ücretsiz dağıtıldığını söyleyen Yılmaz, kentte eden eğitim yatırımlarıyla ilgili şöyle konuştu; “Gaziantep’te 345 okulda ikili eğitim yapılıyor. Şahinbey ilçesinde 4 bin 289, Şehitkamil’de 3 bin 200 dersliğe ihtiyaç var. Şu an Şahinbey’de 900, Şehitkamil’de 800 derslik yapılıyor. Toplam 5 bin 83 dersliğin inşallah en kısa zamanda planlamasını yapıyoruz, bunları Gaziantep’e kazandıracağız. Bu derslikler kazandırıldığında o zaman Türkiye ortalamasının daha iyi bir noktasına gelecek. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için mülakatlar başladı. Geçen dönemde de önceliği Doğu ve Güneydoğu illerine vermiştik, şimdi alacağımız bu 20 bin öğretmenin de önceliğini Gaziantep ve Şanlıurfa’ya vereceğiz. Bu iki ilimiz diğerlerine göre daha ihtiyacı olan iller. Gelecek yıl Gaziantep’in bir öğretmen açığı kalmayacak. Bir aksilik olmazsa gelecek yıl inşallah Gaziantep’in eğitimdeki sorununu çözmüş olarak huzurlarınızda yer alacağız.”

DERSLİK BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISININ 30’U GEÇMEMESİ LAZIM

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen ‘Türkiye’nin Eğitimde 2023 Hedefleri Gaziantep Buluşması’nda, yeni müfredat çalışmalarıyla ilgili, “Önümüzdeki yıldan itibaren 1. 5 ve 9. sınıflar yeni müfredatla eğitime başlayacaklar. Daha sonra 2. 6. ve 10. sınıflar da takip eden yılda yeni müfredatla eğitime kavuşacak.” dedi. 2002 yılında eğitime ayrılan bütçenin 11 milyar lira olduğunu, merkezi bütçeden eğitime ayrılan pay oranının da yüzde 10’a denk geldiğini dile getiren İsmet Yılmaz, 2017 bütçesinin 122 milyar lira, bütçe içerisindeki oranın da yüzde 20’ye çıktığını sözlerine ekledi. İsmet Yılmaz Türkiye’nin geleceği çocuklara kaliteli eğitim verebilmek için eğitimdeki alt yapının bitirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bunu sağlayabilmek için 270 binin üzerinde derslik yaptık. Bu, yaklaşık 80 yılda yapılan derslik sayısına eşit. Kaliteli bir eğitim için dersliklerdeki öğrenci sayımızın uluslararası kriterlere ulaşması lazım. Derslik başına öğrenci sayısının 30’u geçmemesi lazım.” ifadelerini kullandı. İlkokulda öğrenim gördüğü sınıfın mevcudunun 70 olduğuna değinen Yılmaz, bu tarz sınıflarda kaliteli eğitimden bahsedilemeyeceğini kaydetti. Yılmaz, 2002’de tüm Türkiye’de ilkokulda derslik başına düşen öğrencisi sayısını 36’dan 25’e düşürdüklerini, orta öğretimde ise 31’den 23’e düşürdüklerini dile getirdi.

OKULLARIMIZI AKILLI TAHTALARLA DONATIYORUZ

Eğitimde öneminden bahseden Yılmaz; “Bayağı bir mesafe kat ettik. Eğitimin esas unsurunun, kilit taşı olan öğretmenler olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı en büyük yatırımı öğretmeye yaptık. 560 binin üzerinde öğretmen atadık. Öğretmen eğitimin kilit taşıdır. Kaliteli eğitimi vermek için öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002’de 28 iken şimdi 16’ya düştü. Orta öğretimde 18’den 13’e düştü. özlük haklarında da iyileştirmeler yaptık. Geçmişe kıyasla iyi bir konuma getirdik. Fırsat eşitliğini sağlamak için 2,5 milyarın üzerinde kitabı ücretsiz dağıttık. Evlatlarımızın teknolojiyi kullanabilmesi ve üretebilmesi lazım. Fatih Projesini başlattık. Okullarımızı akıllı tahtalarla donatıyoruz. Önümüzdeki süreçte tabletlerin ve akıllı tahta eksikliklerini gidereceğiz. İstiyoruz ki bilgi otoyollarına evlatlarımızı bağlayalım. Bilgi arayan aradığı bilgiye ulaşabilsin. Fırsat eşitliğinin geçmişe oranla sağladık. Geçen yıl TEOG’da 120 sorunun 120’sini yapanlar çıktı. Van Erciş, Muş Varto, Şırnak İdil’den çıktı. Yine Tunceli Çemişgezek’ten çıktı. Çemişgezek’ten çıkan evladımız Robert Kolejine gidebiliyorsa fırsat eşitliği budur” dedi.

HASTANELERDE SINIFLAR OLUŞTURUYORUZ

Okula devamlılığı artırmak istediklerini bu kapsamda 80 binin üzerinde engelli çocuğu okula getirip, götürdüklerini ifade ederek, “Feda edilecek tek bir öğrencimiz yok. Okula gelemeyen hasta çocuklara evde eğitim imkanı sunuyoruz. 13 binin üzerinde çocuğumuz için öğretmenleri evlerine gönderiyoruz. Hastanelerde sınıflar oluşturuyoruz.” Yılmaz, dershaneleri kapattıklarını, ilave ders alma ihtiyacı duyan öğrenciler için okullarda yetiştirme ve destekleme kursları verdiklerini, geçen yıl yaklaşık 9 milyona yakın öğrencinin bu kurslardan faydalandığını söyledi.

İKİ GÜNÜ BİRBİRİNE EŞİT OLAN ZİYANDADIR

Mesleki eğitimi memleket meselesi olarak gördüklerini ve bu alandaki öğrenci oranını artıracaklarını, çıraklık eğitimini de zorunlu eğitim kapsamına aldıklarını kaydeden İsmet Yılmaz; “Müfredatı yenileyip çağa uygun hale getirdik. İlim neyi söylüyorsa, çağın gerekliliği neyse biz onu yapıyoruz. Gereksiz bilgileri çıkarıp evlatlarımızın bu çağda bilmesi gereken ne varsa o bilgileri vermek istiyoruz. 18 milyon öğrencimize arının solunum sistemiyle kurbağanın dolaşım sistemini öğretmek zorunda mıyız. Halkımızın görüşlerine de açığız. 200 binin üzerinde görüş geldi. Arkadaşlarımız değerlendiriyor. İnşallah onları da olması gerekenleri alacaklar, önümüzdeki yıldan itibaren 1. 5 ve 9. sınıflar yeni müfredatla eğitime başlayacak. Daha sonra 2. 6. ve 10. sınıflar da takip eden yılda yeni müfredatla eğitime kavuşacak. Evlatlarımıza bizim aldığımız eğitimden çok daha iyi bir eğitim veriyoruz. ‘İki günü birbirine eşit olan ziyandadır’ anlayışıyla da evlatlarımızı geleceğe yönelik olarak hazırlıyoruz. Onlara daha iyi bir eğitim vereceğiz” dedi.

BİLGE ÜLKE GÜZEL

GÜNEŞ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber