Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Çift Nöbet Uygulamasında Meb’in Cevabı

Çift Nöbet Uygulamasında Meb’in Cevabı
7
05 Mart 2016 - 11:19

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “ nöbet görevi” başlıklı 44. maddesinde ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları” başlıklı 91.maddesinde yer alan hükümler uyarınca öğretmenlere nöbet görevi verilmektedir.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları ile Ortaöğretim Kurumlarındaki öğretmenlere mevzuatlarda açıkça düzenlenmeyen bir konuda kıyaslama yoluyla haftada birden fazla nöbet görevi verilmesinin mümkün olmadığı konusunda Türk Eğitim Sen olarak 24/02/2016 tarihli yazımızla Bakanlığa talebimizi iletmiştik. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü cevabi yazısında; nöbet görevinin okulda mevcut sayısına göre belirlenmekte olduğunu, bir öğretmene haftada bir gün nöbetçi öğretmenlik görevi verilmesi durumunda, iki veya üç öğretmeni bulunan okullarda haftanın diğer günlerinde nöbetçi öğretmenlik görevini yapacak öğretmenin bulunamayacağını ve eğitim öğretim hizmetinin aksayacağını bu nedenle de okullarda sayısına göre dönüşümlü sıra sistemi ile nöbet görevinin yerine getirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Aynı konuda Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ise; sendikamızın önerisinin Bakanlıkça yürütülecek mevzuat çalışmalarında değerlendirileceği, gerekli görülmesi halinde taşra teşkilatının bilgilendirileceği belirtilmiştir. Türk Eğitim Sen olarak haftada bir günden fazla nöbet görevi verilmemesi hususunda kararlılığımızı sürdürerek konunun takipçisi olacağız.

’İ UYARDIK: ÇİFT NÖBET VERİLEMEZ, GEREKİRSE EYLEM KARARI ALACAĞIZ!

İlgili cevabi yazı için tıklayınız

Türk Eğitim-Sen

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber