Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Danıştay’dan Müdür Yardımcılığı Sınavı İle İlgili Önemli Karar

Danıştay’dan Müdür Yardımcılığı Sınavı İle İlgili Önemli Karar
16
03 Haziran 2016 - 12:15

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 15. maddesinde düzenlenen, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sınav konuları arasında “Atatürk İlke ve İnkılapları” konusunun yer almaması ve bununla birlikte hukuka aykırı diğer hükümlerin iptali için dava açtığımızı duyurmuştuk.

Görülen davada , Milli Eğitim Bakanlığı’na, anlamak zorunda olduğu bir hususu hatırlatmıştır; “Türk Milli Eğitim Sisteminin temeli Atatürk İlke ve İnkılaplarıdır.”

Danıştay kararında; Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk ilke ve İnkılaplarının bulunduğu, bu nedenle Türk Milli Eğitim sisteminin yönetim kademesinde yer alan müdür yardımcısı ve müdür yardımcılarının da belirtilen esaslar dahilinde eğitim vermesini sağlamak amacıyla Atatürk İlke ve İnkılap tarihi konusunda belirli bir seviyede bir bilgi sahibi olması gerektiğini ifade etmiştir.

Anılan karar sadece kurumsal olarak Bakanlığa değil, milli eğitimin her kademesinde görev yapan yöneticilere de bir uyarı niteliğindedir. Danıştay açıkça, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı hiçbir faaliyette bulunamazsınız! Öğrencilere bu temel değerler çerçevesinde eğitim vermek zorundasınız! demiştir.

Aynı gerekçelerle Yazılı Sınav Başvuru kılavuzunun da yürütmesi durdurulmuştur.

davada çok önemli başka bir mesele daha görüşülmüştür.

Kangren halini alan yönetici görevlendirmelerinde, müdürlerin yalnızca sözlü sınavla atanması meselesi de kararda yer almıştır. Danıştay 2. Dairesinin, Tetkik hakimi ile beş üyesinden iki tanesi, müdürlük görevlendirmelerinin yalnızca sözlü sınavla yapılmasının kariyer ve liyakat ilkesine aykırı olduğu yönünde görüş bildirmiş ancak diğer üyelerin oy çokluğu ile iptal talebimiz reddedilmiştir. Bu husus dahi tek başına uygulamanın ne denli sorunlu olduğunu ortaya koymaktadır. Buna ilişkin hukuki süreç sendikamızca sürdürülecektir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

İlgili karar için tıklayınız

Eğitim-İş

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber