Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Dershane konusunda kritik açıklama

Dershane konusunda kritik açıklama
2 okuma
03 Aralık 2013 - 1:11

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin, “Dershanelerin dönüşümü konusu ocak ayı içinde mümkün olursa TBMM gündemine gelecek” dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina’da düzenlenen toplantı yaklaşık 7,5 saat sürdü.

Toplantının son yarım saatine, Irak’a yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye’ye dönen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

Açıklamayı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptı:

Dershanelerin kapatılması gündemde değil. Kapanmalarının da kelime olarak kullanılması doğru değil. Anayasa buna karşıdır, hukukta bunun karşılığı dönüşümdür. Biz dershanelerin geldiğimiz noktada öğrencilerimize takviye ders veren mekanizma olarak ihtiyaç kalmadığını düşünüyoruz. Bu projenin adı dönüşümdür. Dershanelerin özel okula dönüştürülme projesidir.

Biz dershanelerin artık bugünkü eğitim sisteminde ve geldiğimiz noktada öğrencilerimize takviye ders veren veya metot ve usul gösteren birer kurumlar olarak ihtiyaç kalmadığını düşünüyoruz. İhtiyaç olan şey nedir? Yeni okulların açılması, yeni dersliklerin yapılması ve öğrencilerimizin okul içerisinde bütün bilgilere haiz üniversite imtihanlarına hazırlanan bireyler olmasını temin etmek. Bunu da ancak özendirmeyle yapabiliriz, zorlayarak baskı altına alarak değil.

Bu mesele halledilecek. Taslak son şeklini alacak. Ocak ayında Meclis gündemi müsaitse yasalaşacak. Bu yasanın arkasında duracağız. Bu dönüşüm sürecinin sağlıklı olması için de iki yıllık bir süre öngörüyoruz. Bu dönüşüm 2015-2016 yılında tamamlanmış olacak.

Dershaneler ve hizmet hareketiyle hükümet karşı karşıya gelmiş değil. Böyle bir karşı karşıya gelmekten Allah bizi muhafaza etsin. Çünkü bu Türkiye için kötü olur, hepimiz
için kötü olur. Bunlar güzel insanlardır, güzel bir hükümet var.

CNN TURK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber