Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Dershane kriterleri esnetiliyor!

Dershane kriterleri esnetiliyor!
9
29 Kasım 2013 - 10:23

Milli Eğitim Bakanı , cemaate yakın basın yayın kuruluşlarının toplantısına çağrılmadığı iddiasını “Basın açıklaması yapacağımızı resmen ilan etmedik. Nitekim orada da bana ilk soruyu kim sordu? Samanyolu TV” sözleriyle yalanladı.

Geçtiğimiz günlerde dershanelerle ilgili yapılan basın toplantısına bazı basın mensuplarının davet edilmediği iddialarına yanıt verdi.

Avcı konuyla ilgili “Eğer biz yayın organlarına yarın bir basın toplantısı var diye ilan etseydik ve sonra da toplantı uzadığı için veya toplantıya katılan arkadaşlar ‘Biz böyle bir toplantıya katılmak istemiyoruz’ deseydiler, o zaman biz üzerine çok spekülasyon yapılacak bir nedenle toplantıyı iptal etmiş durumuna düşerdik, onun için basın açıklaması yapacağımızı resmen ilan etmedik. Nitekim orada da bana ilk soruyu kim sordu? Samanyolu TV. Yani kendisine akreditasyon uygulandığını iddia eden kanallardan birinin temsilcisi ilk soruyu sordu. Oradaydı yani” şeklinde konuştu.

PAZARTESİ BAKANLAR KURULU’NDA SUNUM YAPILACAK

Dershane düzenlemesi hakkında AK Parti milletvekillerini bilgilendiren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte öne çıkan başlıklar:

-Kamuoyunda yanlış bilinen konular milletvekili arkadaşlarımızla paylaştık. Kimlerle görüştük ne tür öneriler alıyoruz. Arkadaşlarımızla paylaştık. Verimli toplantı oldu.

-Özel okula dönüşme kriterlerine esneklik sağlayacağız. Açık lise ya da akademik lise önerisininiNn içeriğini anlattık.

-Özel okula dönüşemeyenler, özel akademik liseye dönüşebilirler. Bu ikisine de dönüşemeyenler Özel Etüt Eğitim Merkezleri olabilirler.

-Kimseyi mağdur etmeyecek bir geçişle bu sorunu çözeceğiz. Vekillerle görüş birliği var.

-Dönüşümü kabul etmeyenlerin dershanelerini halk eğitim merkezi yapabiliriz.

-Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na yeni taslakla ilgili sunum yapacağız. Tasarıya onay verilirse  biz hazırlığımız yaparız.

-Dönüştükleri statüde çok iyi hizmet yapacaklar. Özel sektöre eğitimin katkısı dünyada yüzde 15, bizde yüzde 3.

-55 bin dersliğe milli sermaye olarak bakalım. Çocuklar ikili koşturmaktan kurtulacaklar.

Avcı sözlerine şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz SBS’yi kaldırdık ve her dönemde bir yazılı sınavın merkezden gönderilen bir sınavla kendi okullarında yapılmasını sağlayan bir şey yaptık. Bugün ilk günüydü. Çocuklar sınnavdan çıktı ve Türkiye genelinde sorunsuz bir şekilde uygulandı. Yarın da yapılacak. Sizden bir ricam var. Bugün girdikleri sınavlarla ilgili çocukları meşgul edecek şekilde gündeme getirmezlerse iyi olur, çünkü çocuklarımız istiyoruz ki bugün evlerine gitsinler, dinlensinler, yarın sınava girsinler. Cuma bütün yazılılar bittikten sonra görsünler soruların cevabını. Çok olağanüstü bir sınav olmuş gibi bir havaya sokmayalım. Çocukları rahat bırakın, kaç doğru yaptı falan diye tartıştırmayın, yarın için dinlensinler çocuklar.

ÇARPITMAYALIM

Gazetecilerin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili sorusuna Avcı, “İlla kapatma dedirtmeye çalıştığınızın farkındayım, ama yapmayın bunu. Meseleyi çarpıtmayın. Bu kurumların daha sonra dönüşeceği statüyü dejenere etmeyelim. Bu kurumlar dönüştükleri alanda çok güzel iş yapacaklar.

KAYIT ALINMAYACAK AMA

Ocak ayından itibaren yeni kayıt alınmayacak. Orada dershane işletmecilerinin bir sorunu var. Biz kayıt alırız, topladığımız paralarla bir sonraki yılı planlarız’ diyorlar. Bu sorunu da çözmeye çalışıyoruz. Açık liseye dönüşecekler için ne tür bir maaliyet sağlanabilir. Bunların hepsini Bakanlar Kurulu toplantısında konuşma fırsatını buluruz”

Doğu’da ve Güneydoğu’da açılmış 1222 etüt merkezinin finanasmanı Kalkınma Bakanlığı, kaymakalık veya valilikler tarafından yapılıyor. Bunların büyük bir kısmının parasını devlet olarak biz veriyoruz, işletmeyi sivil toplum kuruluşları yapıyor. Bunlar ücretsiz. Bir de hiç kimseden izin almadan birileri özel etüt eğitim merkezi diye tabela asıyor ve ücreti karşılığında orada dershanecilik yapıyor. Bu dershanelere de ayıp. Bunlar vergi de vermiyor, güya gönüllü kuruluş gibi görünüyor, ama para alıyor. Bunları kapatıyoruz. Okuma salonları devam edecek. Anne babaların çocuklarını bıraktığı etüt merkezleri de devam edecek. Oraya da 12 yaş sınırı getireceğiz, kaçak olmasın diye.

Bütün bunlar olurken ‘Ben her şeye rağmen takviyeye ihtiyaç duyuyorum, akademik liseye gidemiyoruz’ diyenler içinde biz halk eğitim kurslarında ve kendi okullarımızda takviye dersler vereceğiz.”

http://www.memurhaber.com/dershane-kriterleri-esnetiliyor-h23671.html

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber