Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Bir Gerekliliktir!

Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Bir Gerekliliktir!
0 okuma
03 Mart 2016 - 12:32

Milli eğitim bakanlığı yetkilileri bizim dönemimizde alan değişikliği yapılmayacak bizden sonraki gelenler alan değişikliğini yapabilir demektedir. Zaten alan değişikliğine şu an ihtiyaç vardır 1 yıl sonra alan değişikliğine ihtiyaç olmayacaktır. Haziranda 4+4+4 ün ilk mezunları verilecek bir anda 2012’deki gibi 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacaktır. (2012 de yaş düştüğü için o yılın birinci sınıf kayıtları bir önceki yılın iki katından daha fazlaydı ve bu yıl o birinci sınıflar mezun olacak) Şuan  sınıf öğretmeni açığı 10 bin civarındadır bütün sınıf öğretmenleri boş normlara resen atansa bile 10 binin üzerinde sınıf öğretmenine yer kalmayacaktır. Milli eğitim bakanlığı 2012 deki yan alan değişikliği  gibi bir hataya düşmemek için çözümünü şimdiden eyleme geçirmelidir peki çözüm nedir ? Diplomaya yönelik alan değişikliğinin eylül ayına yani okullar açılana kadar en az 2 sefer yapılmasıdır.

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri diplomaya yönelik alan değişikliği ihtiyaç olmadıkça yapılmayacak demişti. Şuan Milli Eğitim Bakanlığının diplomaya yönelik alan değişikliğine çok ihtiyacı vardır neden mi ? Batı illerinde 7-8  bin öğretmen norm fazlası ve özür grubundan 2 bin öğretmenin iller arasında tayini çıkmadı eğer diplomaya yönelik alan değişikliği yapılsaydı bunların hiç birisi yaşanmayacaktı öğretmenler boş olan normlara alan değişikliği yapacağı için normlar da ciddi anlam da rahatlama olacaktı.

2012 de neler yaşandı şöyle bir hatırlayalım  4+4+4 eğitim sistemine geçildiği için 5.sınıflar ortaokul oldu biranda 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası oldu . Dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ilkokula kayıt yaşının 1 yaş düşmesi nedeniyle norm fazlası sınıf öğretmeni olmayacak yan alan değişikliği de yapılmayacak dedi. Çünkü 2012 de ilkokul birinci sınıfa kayıtlı olan öğrenci sayısı bir önceki yılın 2 katından daha fazla idi sınıf şube sayıları ciddi anlamda arttı ama yinede norm fazlası sorunu çözülemedi. Milli eğitim bakanlığı illere talimat verip ilkokullarda sınıfların bölünmesi gerektiğini söyledi başta İstanbul ili olmak üzere bütün illerde ilkokullardaki bütün boş odalar sınıfa dönüştürüldü ve sınıflar bölündü .  Öğretmen norm fazlası sorunu çözüldü ama tayinler kilitlendi iller arasından sınıf öğretmenlerinin hiç birinin tayini çıkmadı. Devamında özür grubundan sınıf öğretmenlerinin tayini çıkmayınca Başbakanımız duruma müdahale etti ve sorunun çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığına talimat verdi Bakanlık ne yaptı yan alan saçmalığı icat etti halbuki branş öğretmeni olup ta sınıf öğretmenliği yapan on binlerce öğretmen varken yan alana ne gerek vardı. Alan değişikliği Hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığı için Bunun sonucunda gerçek alanı olanlar alan değişikliği yapamazken yan alanı olanlar alan değişikliği yapmışlardır.

Milli Eğitim Bakanlığına geçmişinden ders çıkararak geleceğini planlamasını ve Eylül ayına kadar en az 2 sefer diplomaya yönelik alan değişikliği yapması tavsiyesinde bulunuyoruz. Diğer türlü önümüzdeki yıl çok büyük mağduriyetler yaşanacaktır bu mağduriyetler yaşanmadan gerçek alan değişikliğinin vakit kaybetmeden yapılması gerektiğini düşünüyoruz.