Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Diriliş Ertuğrul’daki Samsat Kalesi Nerededir? Tarihteki Yeri Önemi…

Son zamanlarda Diriliş Ertuğrul dizisinin adı sıkça gündeme gelen Samsat Kalesi nerededir, tarihteki önemi nedir ve nasıl alındığı izleyiciler tarafından sorgulanmaya başlandı.İşte Samsat Kalesi hakkında bilgiler…

Diriliş Ertuğrul’daki Samsat Kalesi Nerededir? Tarihteki Yeri Önemi…
29 okuma
16 Nisan 2018 - 15:20

Diriliş ‘Ertuğrul’ dizisinde  sık sık adı geçen Sadeddin Köpek, Anadolu Selçuklu dönemi devlet adamlarından biridir.Sultanlık iddasında bulunan  Sadeddin Köpek şöhretini artırmak için  Eyyubiler’in hakimiyeti altındaki Samsat Kalesi’ni kuşatan Köpek, 1238 yılında kaleyi teslim eden hristiyanlardan aldı.

Sümeysat’ın ele geçirilmesinin ardından nüfuzu bir kat daha artan Sadettin Köpek, başarılı bir kumandan ve tecrübeli bir devlet adamı olan Kemaleddin Kamyar’ı Konya yakınlarında öldürttü. Bu olaydan sonra II. Gıyaseddin Keyhusrev’i de saf dışı bırakıp Selçuklu tahtına oturmanın hesaplarını yapmaya başladı.Samsat Kalesi Adıyaman’ın Samsat ilçesinde bulunmaktadır.İşte dizide adı sıkça geçen ve şu an Atatürk Barajı suyu altında bulunan Samsat Kalesi’ne ait birkaç kare:

Samsat Kalesi Efsanesi
Kommagene ülkesinin başkenti (Samosata) Samsat’ta oturan bir kral vardır. Kralın güzel kızına her ülkeden talipliler gelir, hepsi de geniş topraklar, sonsuz paralar sunar kızın babasına. Kızıyla evlenmelerine izin versin diye . Kral içme suyu problemi bulunan şehre suyu kim önce getirirse kızı ona vereceğini söyler.
Yarışmacılar birbirleriyle çekişerek geceli gündüzlü kızı düşünerek çalışırlar. Bir gün şehir halkı, yakınlarına kadar uzanan ve her gün ilerleyen dev su kanalları görür. Arkasından şehre hayat veren sular akmaya başlar. Arsameia’nın genç prensi bugüne kadar kalan su kanallarıyla şehre suları akıtır. Genç prensesle evlenerek çalışmalarının karşılığını SAMOSATA’dan alır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber