Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Erdoğan: Terör koridoruna izin vermeyiz..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi için Çin’e yapacağı yolculuk öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulundu…

Erdoğan: Terör koridoruna izin vermeyiz..
145
02 Eylül 2016 - 9:27
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin seyahati öncesinde 3 önemli konuda kritik mesajlar verdi. Terör örgütü YPG’nin henüz Fırat’ın doğusuna çekilmediğini söyleyen Erdoğan, “Fırat’ın doğusuna geçtiklerinin ispatı bizim tespitimize bağlıdır. Birilerinin ABD’de veya şurada burada yaptıkları açıklamayla YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğine inanmayız. Kimse bizi kandırmaya kalkmasın” dedi.

Erdoğan, Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığı’nı bırakmasıyla ilgili olarak da, “Ne Efkan Ala kardeşimizde sıkıntı söz konusudur ne de bu süreç içinde ona yönelik olumsuzluğu söylemek ne Başbakan’ın, ne de benim haddime değildir. Bunlar bizim dava arkadaşlarımızdır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, adli yıl açılışı için “yüz karası” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yorumunun çok çirkin olduğunu belirterek, “teessüf ederim” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için Çin’e yapacağı seyahat öncesi Ankara Esenboğa Havalima’nında basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

FIRAT KALKANI BAŞARI ŞEKİLDE SÜRÜYOR:
Hamdolsun operasyonlarımız son derece başarılı şekilde icra ediliyor. Cerablus’ta hayat hızla normalleşiyor. 400 kilometrekarenin üzerinde bir alan DAİŞ ve PYD ve YPG gibi terör örgütlerinden arındırılmıştır. Bu başarı ÖSO’nun DAİŞ ile mücadele edebileceğini de ortaya koymuştur.

AMAÇ TEHDİDİ KALDIRMAK:
Fırat Kalkanı harekatının amacı sınır bölgemizdeki terör örgütlerinin ülkemiz vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılmasıdır. Cerablus’tan sınır bölgemizdeki Suriye’nin kuzeyindeki şehirlerden sürekli olarak şehirlerimize roketlerle yapılan saldırıları biz duymamazlıktan gelemeyiz. 100’ü aşkın insanımızın bu atılan roketler neticesinde ölmüş olduğu sınır bölgesindeki şehirlerimizi bir kenara bırakamayız.

TERÖR KORİDORUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ:
Hiç kimse bizden güney sınırımızda bir terör koridorunun oluşmasına rıza göstermemizi beklemesin. Kesinlikle Suriye’nin kuzeyinde bizim de güneyimizde bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz. Hangi terör örgütü olursa olsun bu konudaki tavrımız nettir. İsminin şöyle böyle olması fark etmiyor. Bütün dünyaya sesleniyorum kimin terör örgütü olduğunu kimin olmadığını en iyi bilen ülke biziz. Biz diğer koalisyon ülkeleriyle birlikte operasyonlarımızı sürdüreceğiz.

MÜLTECİLER İÇİN DESTEK SÖZÜ HAVADA KALDI:
Antalya’da G20 liderleri olarak bu konuda külfet paylaşımı ve uluslararası işbirliğinin altını çizmiştik. Ve AB 3+3 milyar avro destek vereceğini söylemişti. Peki ne oldu. Şuana kadar verilen destek 183 milyar avrodur ve bunu da bize değil Unicef’e vermiştir. Bu krizi hiçir ülke tek başına göğüsleyemez. Maalesef bu konuda verilen sözler havada kaldı eyleme dönüşmedi. Avrupa ülkeleri suriyedeki yangını söndürmek yerine dumanı bize gelmesin diye çabalıyor.

GÜVENLİ BÖLGE DEDİK:
Tekliflerimizi açık net söyledik, gelin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturalım dedik. Hepsi de gayet iyi olur dediler. Bunu söylemelerine rağmen adım atmaya gelince şuana kadar bir adım atılmadı. G20’nin bu konuda da liderlik sergilemesi gerektiğini düşünüyorum.

OBAMA’NIN VERDİĞİ SÖZLER KAYITLARA GEÇTİ:
Aslında Münbiç bu işin en önemli harekat noktalarından bir tanesi. Ve Münbiç nüfus itibariyle oran yüzde 90’ı aşkın Arap. Ve buradaki oraya gelen Kürtler veya farklı etnik gruplar bindirilmiş kıtalar ki, YPG bunlardan bir tanesi. Bunu Sayın Başkan Obama ile görüştüğümüzde kendileri kesinlikle buralara bunun girmeyeceğini bana taahhüt etti, söyledi ve bunların hepsi kayıtlarda var. Bu kayıtlarda olan görüşmeden hareketle de bizim gerek istihbarat örgütümüz, gerekse bu konuda askeri görevlilerimiz bu görüşmelerini sürdürdüler. Ne yazık ki bu görüşmeye rağmen daha sonra bir de baktık ki bunlar Arapları dışlayıp YPG gruplarını kuzeye doğru göndermenin gayreti içerisine girdiler.

GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESMEK DURUMUNDAYIZ:
Halbuki biz kendilerine farklı bir tez de sunduk. Eğer burada hedef DAİŞ ile mücadele ise gelin kuzeyden güneye doğru bunu biz temizleyelim. Dediler ki, bu 2-3 aya olur. Üzerinden 2-3 ay geçti. burada oynana oyun farklı. Biz göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Biz durdukça oralardan birileri sürekli ülkemizi bombalıyor. Daha kısa süre önce Kilis’e aynı günde 5-6 tane roket düştü. bunları bizim sabırla karşılamamız mümkün değil.

CERABLUS’A GİREN CERABLUSLU’NUN KENDİSİ:
Kaldı ki biz Cerablus’a girmiyoruz, Cerablus’a Cerabluslu giriyor. Bizim onlara sadece lojistik desteğimiz var. Ve bunu da onları yönlendirecek kısmi bir ekiple yapıyoruz. Bunların içinde Türkmenler, Araplar var. Bunlar Cerablus’un yerli halkıdır. Bundan daha doğal ne olabilir? Yani biz Türkiye olarak birileri gibi oraya girip yerleşme gayretinde değiliz ki. Bu oyunu hamd olsun silahlı kuvvetlerimiz oradaki lojistik desteğe katılan arkadaşlarımızla bozmuşlardır. Ama Cerablus’un o yerel halkı ile birlikte bunu başarmışlardır. Bu

YPG’NİN FIRAT’IN DOĞUSUNA GEÇTİĞİNE İNANMAYIZ:
Münbiç ile ilgili de şuanda bize Fırat’ın doğusuna geçtiler diyorlar. Biz de diyoruz ki hayır geçmediler. ve şunu da söyleyeyim. Fırat’ın doğsuna geçtiklerini ispatı bizim tespitimize bağlıdır. Birilerinin ABD’de veya şurda burda yaptıkları açıklamayla YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğine inanmayız. YPG, DAİŞ bir terör örgütüdür ve bumların hiçbirinin birbirinden farkı yoktur. PKK bir terör örgütüdür. Şuanda aynı bölgede PKK da var. Fırat’ın doğusunda PKK da var. Çok açık net. Telabyad’ta kimler var, aslında orası Araplara ait, arapları kovdular, oraya bir ara DAİŞ’i yerleştirdiler, DAİŞ çekildi PYD’lileri yerleştirdiler. Bunları izliyoruz, kimse bizi aldatmaya kalkmasın.

EFKAN KARDEŞİMİZDE SIKINTI YOK:
Bir hükümette zaman zaman bu tür değişiklikler olabilir. Burada Sayın Başbakan mesai arkadaşlarıyla veyahutta kendi istişareyi yapmış olduğu arkadaşlarıyla ve sonunda benimle de istişarede bulunmuştur ve ortaya koymuş olduğu tezler haklı. İçişleri Bakanımız Sayın Ala, bu süreç içerisinde kendileri de istifasını vermek suretiyle böyle bir değişim yapılmıştır ve ne Efkan Ala kardeşimizden ne sıkıntı söz konusudur ne de bu süreç içinde ona yönelik olumsuzluk söylemek ne Başbakan’ın, ne de benim haddime değildir. Bu kadar da açık söylüyorum.

PERFORMANS KAYBI DİYEBİLİRSİNİZ:
Performans kaybı diyebilirsiniz değişik şeyler söyleyebilirsiniz. Şuanda böyle bir şey Sayın Başbakan’dan bana iletilmiş değil. Hükümetimiz yoluna kararlı şekilde devam ediyor. Gündemimizin şuanda en önemli başlığı nedir, darbeden sonra teröristlerle mücadeledir, terörle mücadeledir ve bu mücadele alanımızda bellidir. Yoğun bir çalışma ile üzerine gidiyoruz ve gitmeye de devam edeceğiz.

ÇOK AYIP, ÇOK ÇİRKİN:
(Kılıçdaroğlu’nun “yüz karası” ifadesi) Çok ayıp. Yani 7 Ağustos’u yaşamış olan bir insanın bir genel başkanın, bu toplantı ile ilgili yüz karası ifadesini yakıştırması gerçekten çok çok çirkin. Bir anamuhalefet partisinin genel başkanına ben bunu yakıştıramıyorum. Bugün adli yılın açılışını yaşayanların yaklaşımıdır benim için asıl olan. Bu beyefendinin ifadeleri benim için kıymeti harbiyesi olmayan ifadelerdir.

BİRLİK BERABERLİK İLE GELECEĞE YÜRÜYECEĞİZ:
Biz 7 Ağustos’ta bu ülkede birlik beraberliğe yönelik adım atalım dedik, 7 Ağustosta Yenikapı’ya gelmeyecekti, sonra arkadaşlarının bildirmesi üzerine Yenikapı’ya geldi, dedik bundan sonra Türkiye’de birlik beraberlik ile geleceğe yürüyeceğiz. Beştepede kendileriyle birliği beraberliği konuştuk. Herhalde artık yolumuza çok daha farklı yürüyeceğiz. Bunu karanlık olarak göstermek için sizin gerekçeniz nedir? Burası bir siyasi merkez değil. Burası milletin evi. Burası devletin evi. Burada tüm bakanlıklar tüm devletin kurumları bundan böyle rahatlıkla gelip toplantılarını yapabilirler. Cumhurbaşkanı bu ülkede yasamanın yürütmenin, yargının üçünün de başıdır, devletin başıdır. Bunu bilmeyene biz ne anlatacağız?

TEESÜF EDERİM:
Kalkıp da Bakanlar Kurulu’nun Meclis’te toplantı yapması gibi bir benzetmeyi yapmak herhalde çok daha farklı bir şey. Çünkü Bakanlar Kurulu yasama organı değildir, yürütme organıdır. Parlamento ise yasama organıdır. Bizim burası tamamıyla milletin evi olarak kurulmuş milletin emrinde olan bir yerdir ve bu yerde de ilk defa yargı bu kadar muhteşem, bu kadar güzel görkemli bir açılış törenini gerçekleştirmiştir ve benim aldığım geri dönüşlerde çok çok olumludur. Tabi beyfendi görmek istediğini söylüyor, görmek istediğini konuşuyor teesüf ederim.

BATI TERCİH YAPMAK DURUMUNDA:
Uluslararası toplum DAİŞ ile YPG arasında bir tercih yapmak zorunda değildir. Zira bu iki terör örgütü arasında yöntem, insan hayatına bakış açısında hiçbir fark yoktur. Batı’daki bazı çevrelerin açıklamalarını hayretle karşılıyoruz. Cerablus’ta DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasından bazıları adeta rahatsızlık duyuyor. Bunu anlamak mümkün değil. Türkiye olarak biz ordumuzla bölgedeki sivillerin güvenliğini sağlamak için elimizi taşın altına koymuş durumdayız. Artık batı dünyası bir tercih yapmak durumundadır. Ya terörden yanasınız ya da terörün karşısındasınız.

TERÖRLE MÜCADELEYİ GÜNDEME GETİRECEĞİZ:
Terörizm ve mülteci krizi gibi ekonomiyi doğrudan etkileyen meseleleri de G20 platformunda ele almamız gerekiyor. Antalya’da terörizme karşı G20 liderleri olarak ilk kez bir bildiri kabul ettik. Terörün hiçbirine müsamaha göstermeyeceğimizi ortaya koyduk. Bu duruşun bir kez daha tekrar edilmesi büyük önem taşıyor. Ekonomiyi tehdit eden terör belasını da görüşeceğiz. Ülkemizin mücadele ettiği FETÖ, PKK, DHKP-C, DAEŞ, YPG gibi terör örgütleri kapsamında muhataplarımızdan beklentilerimizi dile getireceğiz. Bizim terör örgütlerine karşı tutumumuz hep tutarlı ve ilkeli olmuştur. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini ifade ettik. Bir terör örgütünün diğeri ile çatışmaya girmesinin elindeki kanı temizlemeyeceğini, onu muteber kılmayacağını söyledik. Müttefik ve dost ülkeleri terör örgütlerini desteklemenin riskleri konusunda da hep ikaz ettik. Bugün ikazlarımıza kulak verilmemesinin bedelini tüm bölge ve dünya ödüyor…

Takvim
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sınıf öğretmeni adıyaman haber özel ders film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,