Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Eyvah, çocuğum üstün yetenekli!

Eyvah, çocuğum üstün yetenekli!
12
02 Haziran 2016 - 8:17

Her anne baba çocuğunun üstün potansiyel sahibi olmasını ister. Ancak üstün potansiyelli bir çocuğunun anne babasını bekleyenler konusunda çoğu yeterli bilgi sahibi değil. Üstün potansiyelli bir çocuk annesi olan Filiz Günsür, “Damdan Düşen Anne” kitabında bu alandaki teorik ve pratik bilgiyi bir araya getirdi….

Üstün yetenek konusuna farklı bir pencereden yaklaşan “Damdan Düşen Anne” kitabı raflardaki yerini aldı. Bu alanda uzmanlar tarafından hazırlanan eserlerden farklı olarak kitabı çocuğu üstün yetenek tanısı almış bir anne olan Filiz Günsur kaleme aldı. Üstün yetenekli çocuk annesi olarak deneyimlerini paylaşan Günsur’un amacı bu alandaki teorik ve pratik bilgiyi daha az deneyim sahibi olan ailelere yol göstermek.

Kaygıya yol açabiliyor

Üstün potansiyelli çocuklar ile yaşanan gündelik sıkıntılara çözüm ararken, zaten az sayıda bulunan kaynak kitaplar bazen beklentilere karşılık vermeyebiliyor. Kullanılan kavramların ne ifade ettiği ve çocuklarına nasıl destek olmaları gerektiği veliler tarafından bilinmediğinden, bu durum velilerde kaygıya yol açabiliyor. Aynı zamanda üstün potansiyelli çocukların örgün eğitimde gördükleri standart müfredat çoğu kez yetersiz kalıyor ve çocuğun zenginleştirilmiş eğitim ihtiyaçlarının maddi ve manevi olarak karşılanması yine ailelere düşüyor.

Deneyimlerinden yola çıktı

Bu gerçeklerden yola çıkarak Filiz Günsür tarafından kaleme alınan “Damdan Düşen Anne” adlı kitapta “üstün potansiyel” kavramı birçok yönden ele alınıp velilerin kafasındaki soru işaretleri giderilmeye çalışılmış. Kitapta saygın uzmanlara ve bu konuda tecrübeli anne babalara yer verilerek daha az deneyimli ailelere yol gösterilmesi hedeflenmiş.

Çocuğum üstün yetenekli mi?

Kitapta ailelerin en çok sorduğu şu sorulara cevaplar aranmış;

  • Çocuğumun üstün potansiyelli olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
  • Çocuğumun asıl ihtiyacı nedir ve ona nasıl destek olmalıyım?
  • Anne ve babası olarak, bize düşen görevler nelerdir?
  • Özel eğitim aldırmazsam, çocuğumun zekâsı körelir mi?
  • Çocuğumun üstün potansiyeli belirgin bir yeteneğe nasıl dönüşür?

Kitap hakkında kimler, neler söyledi?

“Filiz Günsür, üstün yetenek literatüründe boşluğu fazlasıyla hissedilen “anne” bakış açısından kaleme almış “Damdan Düşen Anne”yi… Üstün yetenek tanısı almış bir çocuğun ailesi neler yaşar, neler hisseder, ne gibi zorluklarla karşılaşır, onları nasıl aşar, nerelere başvurabilir, nelere dikkat etmelidir? Bu kitap üstün yetenek konusundaki bilimsel bilgileri ve uzman röportajlarını, bir anne ve iki çocuğunun deneyimleriyle buluşturarak anne babalara bu zorlu ama zevkli yolculukta ışık tutuyor.”

Üstün Yetenek Eğitimi Uzmanı – Dr. Bahar Eriş

“Filiz hanım, üstünlerle çalışmak için yola koyulduğumda beni bulan ilk veliydi. Ve gördüm ki Filiz hanımın iş üretebilme kriterleri; samimiyet, dürüstlük, gerçek tecrübe ve bilimsel bilgiydi. Yürekten gelen bir yaklaşım, zorlu süreçlerden süzülmüş deneyimler, yoğun şekilde faydalı olabilme duygusu ile kaleme alınmış bu kitabı tüm dostlarıma tavsiye edeceğim.”

Bahçelievler RAM Müdürü – Mehmet Hilmi Eren

“Damdan Düşen Anne, akademik veriler ile kişisel gözlem ve deneyimlerin harika bir sentezi. Kompakt bir üstün yetenekli çocuk ailesi rehberi.”

Yazar: Dr. Yalın Alpay

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber