Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Hamburger ve bilgisayar obezite nedeni

Hamburger ve bilgisayar obezite nedeni
4 okuma
24 Ocak 2014 - 15:25

Günümüzde okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar arasında hızla artan obezite, bu çocukların geleceklerini de tehdit ediyor.

Türkiye Hastanesi diyetisyenlerinden Dr. Bahattin Aslan da bu tehlikeyi vurgulayarak önemli uyarılarda bulundu.

Aslan, “Hareketsizlik ve kötü beslenmenin neden olduğu obezitenin ana kaynağının çocuklara ailelerinden geçen beslenme alışkanlıkları olduğu bilinmektedir; bu yüzden şişman bir anne babanın çocukları da genelde şişman olmaktadır.

FAST FOOD’TAN UZAK TUTUN

İkincisi çocuğun okula başladığından itibaren okul kantininde ve okul çevresinde var olan fast food tarzı yiyeceklerle beslenmesinden doğan şişmanlık olduğu da herkesçe bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında öğün atlama, fast food’a bağlı aşırı karbonhidrat alımı ile kola, gazoz gibi içeceklerden alınan fazla miktarda şeker, cips, kek gibi paketlenmiş ve aşırı kalorili yiyeceklerin tüketimi obeziteyi tetiklemektedir” dedi.

Yeme alışkanlıklarının bozukluğu dışında çocukların hareketsiz kalmasının da vücudun fazla kaloriyi yakamaması neticesinde kilo alımına sebep olduğunu belirten Aslan, “Günümüzde birçok çocuğun bilgisayar başında saatlerce kalması da etrafımızda yaşına göre kilolu çocuklar görmemizin başlıca nedenlerinden biridir. Burada ailelerin mutlaka devreye girerek çocuklarını bilgisayar başından kaldırarak sportif faaliyetlere yönlendirmeleri gerekmektedir. Hormonal bozukluklar (hipotiroidizm, büyüme hormonlarındaki bozukluklar, kortizon hormonlarının çok çalışması vb.), genetik faktörlerde sağlık problemleri olarak dikkat çekmektedir. Böyle durumlarda bir doktordan yardım alınabilir” dedi.

OBEZİTEDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT 

Aslan, obeziteden korumak için şunlara uyulması gerektiğini söyledi:

“Çocuğunuza düzenli yeme alışkanlığı kazandırın.

Yemeğin bitiminde şeker veya tatlı sözü vermeyin.

Aç değilse zorlayarak yemesini sağlamayınız.

Su içme alışkanlığı kazandırın, hazır meyve suları ya da kolalı içecekler vermeyin.

Öğünler dışında abur-cubur olarak adlandırılan yağlı, şekerli ve ayaküstü tarzı gıdaların tüketimini önleyin ve çocuğu bunları tüketmeye alıştırmayın.

Ara öğünlerinde süt+meyve, ya da ekmek+peynir+domates gibi sağlıklı gıdalardan oluşan öğünler oluşturun.

Hamburger yerine yağsız tost veya peynirli sandviç tüketmesini sağlayın.
Yavaş yavaş değişik besinler tattırın ve sağlıklı-sağlıksız gıda ayırımı öğretin.
Tüm sebzeleri hafta boyunca değişimli olarak yedirin. Sevmediği sebzeyi ise makarna, pilav eşliğinde veya çorba içinde yedirin”.

, Hamburger ve bilgisayar obezite nedeni {İNTERNETHABER}

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber