Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

İşte büyük Türkiye

Maşa FETÖ üzerinden darbe ve işgal planını 15 Temmuz’da ‘üst aklın’ başına geçiren büyük Türk Milleti, son sözü yine meydanlarda söyledi.

İşte büyük Türkiye
11
08 Ağustos 2016 - 10:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan halka seslendi: FETÖ’yü kahreden gün bugündür

“15 Temmuz’da Türkiye’nin yerle yeksan olacağını düşünenler ertesi güne kahırla uyandılar. Bu beraberlik görüntüsü de düşmanlarımızı en az 16 Temmuz sabahı kadar kahretmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı’daki ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde halka seslendi. FETÖ’ye yüklenen Erdoğan, özetle şunları kaydetti…

ALTIN HARFLERLE: O gece adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine nail olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırdılar.

GAZASI MÜBAREK OLSUN: Darbe girişimine karşı tüm farklılıklarını bir kenara bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun. Kardeşlerim, bu millet başka bir millet.

DÜŞMANLARIN KAHRI: Aynı gece Türkiye’nin yerle yeksan olmasını bekleyen düşmanlarımız, ertesi güne bundan sonra işlerinin daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyandılar.  Bu beraberlik görüntüsü de düşmanlarımızı en az 16 Temmuz sabahı kadar kahretmiştir.

HEDEFLERE ULAŞACAĞIZ: Burada Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakanı, CHP ve MHP Genel Başkanı’yla, her vilayetten insanımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür.  Bu manzara Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşacağının ilanı ve ispatıdır.

ATA’NIN SORUSU: Gazi M. Kemal 1920 yılında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkenin büyük bölümünün işgal altında olduğu o kara günlerde “Milletimiz büyüktür, korkmayalım. O esaret kabul etmez, fakat onu bir araya toplamak ve ‘ey millet sen esaret kabul eder misin’ diye sormak lazımdır” diyordu. Şimdi burada bir kez daha, Gazi’den 96 yıl sonra aynı soruyu soruyorum: Ey millet! Sen esaret ve zillet kabul eder misin? Bu millete, kimse bu esareti asla getiremeyecektir.

İDAMI ONARIM:İdam kararını verecek mercii TBMM’dir. Ben onarım. Külliye önünde, bomba ile başı vücudundan ayrılmış hanım kardeşimin başı kongre merkezinin çatısına uçmuştu, bunu gördükten sonra biz kalkıp da “AB’de idam yokmuş, burada burada yokmuş”… ABD’de var, Japonya’da, Çin’de var.  Bu millet böyle bir kararı veriyorsa, öyle zannediyorum ki siyasi partiler de uyacaktır.

Başbakan Yıldırım: Bu birlikteliği güçlendireceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasına ‘İstanbul bir kez daha tarih yazdı” diye başladı. Demokrasi şehitlerini kalpten selamladığını belirten Yıldırım, konuşmasında şunları söyledi: “15 Temmuz akşamı da bir işgal girişimi, FETÖ’nün ihtilal girişimiyle karşı karşıyaydı. Asker kıyafetindeki teröristler silahlarıyla millete kan kustu. Başkomutanımız, cumhurbaşkanımız milleti meydanlara davet etti. Selalar okundu, ezanlar yankılandı. İşte bu aziz millet, 81 vilayetinde hep birden şunu söyledi: Toprağın üzerinde şerefsiz yatırmaktansa, toprağın altında şerefle yatarız, şehit oluruz, gazi oluruz.  15 Temmuz 2. Kurtuluş Savaşı’dır. Allah’a hamd olsun, toprağın altında şerefiyle yatan şehitlerimiz sayesinde bugün bağımsızlığımızla, bir olarak yaşıyoruz. Güya Türk askeri kılığına girip topraklarımızı işgal edeceklerdi. Sankı bu milletin iradesini çalacaklardı. Allah şerleri hayıra çevirir. Bizi öldürmeyen her darbe daha da güçlendirir, burada olduğu gibi.”

Başbakan şöyle devam etti: “100 yıl önce bu toprakları işgal ettiler ama biz oradan tek bir devlet, millet olarak doğduk. Bugün kötülük yapacaklarını zannedenler yanıldılar, bu muhteşem tabloyu hesap edemediler. Sayın Cumhurbaşkanım, siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız. Uzlaşmayı güçlendireceğiz. Türkiye’yi milletimizle, siyasi partilerimizle, STK’larımızla 2023 hedeflerine taşıyacağız. Türk ile Kürt arasına girenler bu hainlerdi. Bu mikropları temizleyeceğiz.  Aramıza giren bölücü terör örgütünü de milletimizin arasından çıkaracağız.  Beraber olursak aşamayacağımız hiçbir engel yok. İntikam duygusuyla değil, adaletle, hukukla hareket edeceğiz, bu terör örgütünün mensuplarına, şehitlerimizin, gazilerimizin hesabını soracağız. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz, dostlarımızı çoğaltacağız. 15 Temmuz Türkiye’nin mikroplarından temizlendiği gündür. Terör örgütü lideri de Türkiye’ye gelecek, hesabını verecektir.”

Kılıçdaroğlu: Uzlaşmayı ileriye taşıyalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli günüdür” dedi. CHP lideri konuşmasında özetle şunları söyledi: “15 Temmuz akşamı TSK içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine darbe yapmak istedi. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu. Demokrasi kahramanlarını unutmayacağız. TBMM, Gazi Meclis’tir. Darbecilere karşı durarak milletvekillerinin ve milletimizin onurunu korumuştur. 4 siyasi partinin liderleri darbeye karşı ortak bir tavır sergilemiştir. Bu güzel beraberliğe eşlik etmek için parlamento dışındaki liderler de burada olsa mutlu olurdum. vatansa gerisi teferruattır. 15 Temmuz’un bir özelliği var artık. 15 Temmuz uzlaşma kapısı araladı. Artık yeni bir Türkiye var. Uzlaşma kültürünü daha ileriye taşımalıyız. Bir musibet bin nasihatten evladır. Ben dahil, siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım.

BU MEMLEKET BİZİM

Sizin için 12 madde hazırladım. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset sokmayalım. Siyasette özeleştiri yapmalıyız. Devletin inşasında liyakat sistemini esas almalıyız. Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız. Milletin iradesi üzerindeki her türlü gölgeye son vermeliyiz. Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız. Parlamenter sistemi güçlendirmek zorundayız. Medyanın özgürlüğü. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı. Bir hakim Pensilvanya’dan talimatla hareket ediyorsa o hakim hakim değildir. Laikliğin ne kadar önemli olduğunu gördük. Demokrasinin güçlenmesine sadece bugün için değil, gelecekte de katkı vermek zorundayız. Mutlaka ama mutlaka sorgulayan bir eğitim sistemini hayata geçirmemiz gerekir. Geçmişin mağdurlarına haklarını, itibarlarını iade edelim.”  Kılıçdaroğlu konuşmasını Nazım Hikmet’in “Dört nala gelip uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim” dizeleriyle bitirdi.

Bahçeli:  Ayrışmayı bıçak gibi kesmeliyiz

Mitingde ilk konuşmayı MHP lideri Devlet Bahçeli yaptı. “Herkesi selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Bahçeli şunları söyledi: “Üzerimizde oynanan oyunlara aramıza sokulmak istenen fitnelere rağmen cesaretle dik durdurunz, teröristlere haddini bildirdiniz, yenilgi nedir tanımadınız ben de varın buradayım dediniz yıkılmadan ayaktayım diyerek Yenikapı’ya koştunuz bahtiyarım. 15 Temmuz’da felaketimizi projelendirdiler. FETÖ savaş uçaklarıyla saldırdı bombalar kurşunlar üzerimize yağdı. 15 Temmuz yeni bir istila denemesiydi. Müslüman görünümlü bu Voyvoda ihanetle doğruğa çıktı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ Türkiye’nin kalbine nişan aldı.”

KARANLIK YOLUN YOLCUSU

Bahçeli şöyle devam etti: “15 Temmuz 627 yıl önce Kosova’da mağlup olanların yeni bir kalkışmasıdır. Vatandaşlarımızı katledenler 101 yıl önce Çanakkale kıyılarında gelip üzerimize ateş saçanlar, aynı karanlık yolun yolcusudur. 15 Temmuz’da tankın önüne milli vicdan dikildi. Bu vatan 3-5 teröristin sözde vaazlarıyla düşmeyecektir. Miting ile Türkiye tek yürek olduğunu göstermiştir. Ayrımız gayrımız yoktur. Cepheleşmeleri bıçak gibi kesmeliyiz. Sizler darbe heveslerini teröristlerin kursaklarında bıraktınız. Yeni bir sayfa açalım milli bir uzlaşmaya hukukun üstünlüğünü gözeterek geleceğin haritasını çizelim. Bu milleti himayesi altına almaya kalkışan vesayetçi odaklara şans tanımayalım. FETÖ ile birlikte küresel güçlerin tetikçiliğini yapan diğer cinayet ve ihanet çetelerinin kökünü hep birlikte kurutmak zorundayız.”

Org. Akar’a meydandan büyük destek

Mitingte Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar sürprizi yaşandı. Programda olmaması rağmen halka seslenen Akar’a miting meydanından büyük destek vardı. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Akar, şu mesajları verdi: “15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte, TSK’ya sızmış bir grup illegal çete mensubu, terörist hainler, FETÖ, tarihimizde görülmemiş bir şekilde vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti yaşatmış ve TSK’nın şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti devletine, TSK’ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Burada özellikle şunu belirtmek isterim,  TSK’da yuvalanan terörist hainlerin darbe girişiminin, TSK’nın ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur. Üniformalı caniler ile canla başla mücadele eden TSK’nın kahraman mensupları ayırt ederek davranılması bizlere güç vermiştir. Gazi M. Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “hakimiyet milletindir” düsturu bizim en temel anlayışımızdır. TSK tüm personeliyle demokratik hukuk sistemi içinde devletimizin ve yüce milletimizin emrinde ve görevinin başındadır.”

Kahraman: Milletin kalbini bombaladılar

Meclis Başkanı İsmail Kahraman da mitingte halka seslendi. “Bugün 15 temmuz şehitlerimizi anmak demokrasimizin kazandığı zaferi taçlandırmak için buradayız” diyen Kahraman şunları kaydetti: “Meczuplar, milletin kalbini Meclis’i bombaladı. Meclis, ikinci kez gazilik payesini hak etti. Millet bir bütün olarak darbeyi önledi, millet kazandı. Darbeler tarihi sona erdi. Büyük bir badirenin içindeln birlikte çıktık. Milletimizi birbirine düşürmeye çalışan şer odaklarına karşı direndik ve kazandık.”

STAR GAZETESİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber