Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Kanserden süt tüketerek korunun!

Kanserden süt tüketerek korunun!
2 okuma
13 Ocak 2014 - 19:39

Kanserin önlenmesinde doğru beslenme önemli bir rol oynuyor. Kanser riskine karşı dengeli beslenmede sütün çok önemli bir yeri olduğunu belirten Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan,yapılan araştırmalara göre günde iki bardak süt tüketiminin özellikle bağırsak kanseri riskinin azalmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Sütün kanser hastalıklarına etkisi nasıl?

Bilimsel araştırmalar ile düzenli süt tüketiminin toplumda sık karşılaşılan kanser türlerinden bağırsak, prostat, rahim, mesane kanseri gibi hastalıkların karşılaşılma sıklığı ile bağlantılı olduğunun ortaya koyulduğunu belirten Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan ;“Süt içeriğinde bulunan , başta kalsiyum olmak üzere, protein, fosfor, B grubu vitaminleri, sfingolipitler ve diğer bileşikleri sayesinde kanser oluşumunun engellenmesine yardımcı olduğunu belirtti. Sütün bileşiminin yüzde 87,5’i su, yüzde 3,5’i ise mineraldir. Sütün İçerdiği mineraller dolayısıyla kanser oluşum riskinin azalmasına yardımcı olduğuna dair önemli çalışmalar bulunduğunu ayrıca Sütün düzenli tüketildiğinde özellikle barsak kanserini önlemeye yardımcı olduğunu belirtti.“

Kolon kanserinin oluşumunda diyetin de çok büyük etkisi olmaktadır. Kolon kanserinin oluşmasının önemli nedenleri arasında Lifsiz, posa bırakmayan gıdalardan özellikle fast food türü gıdalarla beslenme , kalsiyumdan fakir gıdalarla beslenme ve hayvansal proteinlerden özellikle kırmızı etle beslenme yer almaktadır.

Kolonda safra asitlerinin miktarındaki artış olması da kolon kanserinin oluşumu için risk meydana getirmektedir.Bunun nötralize edilmesine yardımcı olan gıdalar arasında ise kalsiyum ihtiva eden sütlü besinler yer almaktadır. A, C, D ve E vitaminleri gibi bazı vitaminler de kolon kanserinden korunmasına yardımcı olmaktadır.

Kolon kanserinden korunmak için veya hastalığın vücuda vereceği zararı minimum düzeye indirmek için ilk olarak yapılması gerekenler arasında; bol posalı, kalsiyumlu gıdalarla sağlıklı beslenmeye özen göstermek, düzenli tuvalet alışkanlığı edinmek, bağırsak hareketlerini yürüyüş gibi egzersizler yaparak artırmak yer almaktadır . 

, Kanserden süt tüketerek korunun! {İNTERNETHABER}

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber