Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Memur Hakarete Maruz Kalırsa Ne Yapmalı ?

Memur Hakarete Maruz Kalırsa Ne Yapmalı ?
3 okuma
17 Ocak 2016 - 0:12

Mesai saatleri içerisinde çalışma ortamındaki mesai arkadaşının hakarete maruz kalan memur bu hususta şikayetçi olmak isterse öncelikle ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli?

memurlar.net, bir okuyucusunun yönelttiği soruya istinaden hazırladığı dosyada, memurun hakarete uğraması durumunda ne yapması gerektiğine ilişkin kritik  bilgiler verdi.

MEMUR HAKARETE UĞRADIĞINDA DAVA AÇMAK İSTERSE…

Memur uğradığı hakaretten dolayı şikayetçi olursa bunu nasıl ispatlar, bunun karşılığında nasıl tazminat talep edebilir, hangi mahkemeye baş vurmalıdır? İşte cevabı…

SORU: İyi günler kolay gelsin. Memur olarak çalıştığım kurumda diğer bir memur tarafından hakarete uğradım. Bununla alakalı nasıl bir şikayette bulunabilirim?

CEVAP: Disiplin hükümleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 124-136 maddelerinde düzenlenmiştir. Burada yer alan düzenlemeye göre iş arkadaşlarına hakarette bulunmanın cezası “Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezasıdır. İlgili fıkra hükmü şu şekildedir:

“Kademe ilerlemesinin durdurulması: Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 – 3 yıl durdurulmasıdır.
l- Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek,”

İş arkadaşlarının hakaretine uğrayan bir Devlet memuru iki işlem yapmalıdır.

1- Devlet Memurlarının Müracaat ve Şikayetleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak, silsile yoluyla durumu en yakın amirine bildirmelidir. Amir eğer yetkisi dahilindeyse konuya eğilmeli, değilse talebi yetkili amire bildirmelidir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

2- Hakarete uğradığını iddia eden memur, disiplin işlemi yapılması için başvurmadan önce, hakarete uğradığını ispatlamalıdır. Bir kamera kaydı veya en az iki şahit ispat açısından çok önemlidir.

İddiasını ispat edemeyecek memurun, şikayette bulunmasının bir manası bulunmamaktadır.

Memurhaber.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber