Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Müdür yetkili öğretmenlere nöbet ücreti ödenmelidir

Müdür yetkili öğretmenlere nöbet ücreti ödenmelidir
2 okuma
10 Ocak 2016 - 11:40

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere toplu sözleşme hükmü gereği ek ders ücreti ödenmesi gerektiğine ilişkin il milli eğitim müdürlüklerine genel bir yazı gönderilmesini talep ettik.

3. Dönem Toplu Sözleşme hükmüne göre, örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dâhil) ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenecektir.

Müdür yetkili öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, fiilen ve de hukuken nöbet görevi icra ettikleri bilinmektedir. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, müdür yetkili öğretmenlerin, ‘müdür’ statüsünde olmadıkları, görevli oldukları eğitim kurumunda müdür normu bulunmadığı için ‘asli görevleri olan öğretmenlik görevine’ ilaveten ‘yönetim hizmetlerini yürütmek üzere’ görevlendirildikleri, ancak bu görevlendirilmelerinin 657 sayılı Kanun’un 88 ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesine göre verilen ikinci görev kapsamında olmadığı görülmektedir.

Fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere, toplu sözleşme hükmü gereğince nöbet görevi karşılığı ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği açıktır. Buna rağmen bazı milli eğitim müdürlüklerince, müdür yetkili öğretmenlere söz konusu nöbet görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmeyeceğinin bildirildiği sendikamıza iletilmiştir.

Bakanlıktan, söz konusu karışıklığın giderilmesi ve mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenlere toplu sözleşme hükmü gereği ek ders ücreti ödenmesi gerektiği noktasında genel bir yazının hazırlanarak, il milli eğitim müdürlüklerine gönderilmesini istedik.

 

Yazıyı Görüntülemek İçin Tıklayınız

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber