Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Öğrenim Özrü Yer Değiştirme Talepleri!

Öğrenim Özrü Yer Değiştirme Talepleri!
4 okuma
01 Ocak 2014 - 12:07

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER

MEB şubat ayında özür grubundan yapılacak atamalar ile ilgili takvimi yayınladı. Ancak özür grubundan atamada öğrenim özrü yok. MEB öğrenim özrünü 3 Ağustos 2013 tarihinde yönetmelikten kaldırmıştı. İşte sıkıntı da bu tarihten kaynaklanmaktadır. Bakanlık 28 Şubat tarihine kadar kayıt yaptıranlara daha önce öğrenim özründen tayin hakkını tanımıştır. Ancak yönetmelik değişikliği 3 Ağustos 2013 tarihinde yapılmıştır. Bu tarihte üniversitelere kayıtlı olan öğretmenlere de yer değiştirme hakkı verilmelidir. Bir defaya mahsus öğrenim özründen böyle bir hak tanımak aslında hukuk devletinin de gereğidir. Yer değiştirme uygulamaları ile ilgili karar alırken hukuk devletinin en önemli ilkesi olan KAZANILMIŞ HAK ilkesine dikkat etmek lazım. Öğrenim özründe tayin isteyeceğini düşünerek yüksek lisans için başvuru yapan öğretmenler birden MEB’in karar değişikliği nedeni ile mağdur olmuşlardır.

Öğretmenlerin özür grubu atama takviminin yayınlandığı şu gün bile sitemizin mail adresine ve öğrenim özrü ile ilgili haberlere birçok yorum gelmektedir. Öğrenim özründe keyfi kısıtlamadan şikâyetçi olan bir takipçimizin mailini sizlerle paylaşmak istiyoruz”

“Öğrenim Özründe Keyfi Zaman Kısıtlaması Yapılmıştır

“Yönetmelikten kaldırılması zaten anayasaya uygun olmamakla beraber 2013 Ağustos ayında öğrenim özrüne yer verilirken, 28 Şubat tarihine kadar kaydını yaptırmış olanlara hak verilmiştir. Bu hak verilirken Danıştay kararı sebep gösterilmiştir ancak Danıştay kararına göre yapılmış olsaydı 6 Şubat 2013’ten önce kaydını yaptırmış olanlar ve bu tarihte adaylığı kaldırılmış olanlar demeliydi ancak 28 Şubat gibi keyfi bir zaman belirlenmiş, belki de o dönemde henüz aday olanlar dahi öğrenim özründen faydalanmıştır. Yönetmelikten kaldırılmış olmasına bağlı olarak bir zaman kısıtlaması yapılmış olsaydı ve buna bağlı olarak “3 Ağustos’tan önce kaydını yaptırmış olanlar” denilmiş olsaydı, var olan yönetmeliğe göre planlarını yapmış olan öğretmenler mağdur edilmemiş olurdu. Öğretmenlerden yıllık plan isteyerek aylar sonrası ne yapacağını bilmesini isteyen bakanlık, 1 GECEDE yönetmelik değiştirerek yarın için yaptığımız planları hiçe saymıştır. Şubat 2014 özür grubu atamaları yapılmalı ve bu defa da -en azından mahkeme kararları belli olana kadar- 3 Ağustos yönetmeliğin değiştirildiği tarihten önce öğrenci kaydını yaptırmış olan öğretmenlere Öğrenim Hakkı verilmelidir.”
Read more: http://www.mebpersoneli.com.tr/ozel/ogrenim-ozru-yer-degistirme-talepleri-h101589.html#ixzz2p8jl3K8F

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber