Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Petekleri ne zaman temizletmeliyiz

Petekleri ne zaman temizletmeliyiz
5 okuma
13 Ocak 2015 - 12:42

Petek temizliğinin ne aralıklarla yaptıracağınız karşılaşacağınız sorunlarla doğru orantılıdır. Isınamama problemleri tesisata ve peteklere dayalı problemlerdir. Yaklaşık olarak yüzde 90 gibi oranlara varan ısınamama problemleri peteklerin içerisinde meydana gelen kirlenme ve kireçlenmelerden kaynaklanır. Peki bu problemler kendini nasıl gösterir?

  • Peteklerinizin üst kısımları ısınıp alt kısımları ısınmıyorsa
  • Yüksek derecelerde yakmanıza rağmen yeterli ısıyı alamadığınızı düşünüyorsanız
  • Tesisata bağlı son radyatör (petek) hiç ısınmıyorsa
  • Kombiniz filtrenizin tıkandığını düşünüyorsanız

Tesisatınıza daha önce hiç temizlik yaptırmamışsanız yahut yaptırdığınız temizliğin üzerinden 2 yıl geçmiş ise ve bu problemlerden herhangi birini yaşıyorsanız petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir. Peteklerinizin üst kısımlarının ısınıp alt kısımlarının ısınmaması kireç ve korozyon partiküllerinin zaman içerisinde meydana getirdiği tıkanıklıklar sonucu oluşur. Peteklerin diplerine çökelen bu partiküller zaman içerisinde katılaşarak suyun buradan geçmesine engel olurlar. Buradan geçemeyen su üst kısımlara temas edip ısınmasına neden olurken, aşağı kısımlar soğuk kalır.

Kombilerinizin yüksek derecelerde çalıştırıp, yeterli seviyede ısınamamanız yine bu tıkanıklıklar sonucu meydana gelir. Çünkü peteklerin içerisinde oluşan tabakaların kalınlıklarına göre yüzde 30’lara varan ısı kayıpları meydana gelir. Sadece kireçlenme sorunu buna neden olmaz, aynı zamanda devamlı sirküle olan su ısı, kireç ve korozyonun etkisi ile bir zamandan sonra ilk günkü akışkanlığını yitirir ve daha katı bir hal alır. Bu da sirkülasyonun yavaşlamasına sebebiyet verir. Yavaşlayan ve katılaşan suyun var olan kireç partiküllerini bünyesine katması daha kolay bir hal alır ve istediğiniz performansı almanıza sorun teşkil edecek durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Tesisata bağlı son radyatörün ısınmaması da suyun balçıklaşması ve tıkanıklara bağlı olarak meydana gelir, bu durumdapetek temizliği şarttır. Kimyasal solüsyonlar ile bu tabakaların çözülüp, suyun eskisi gibi sağlıklı bir şekilde sirküle olması sağlanmalıdır. Yaptırılan petek temizliklerinin ömrü bulunduğunuz şehrin şebeke suyundaki kireç oranına bağlı olarak 2 veya 3 yıl performans almanızı sağlayacaktır. Yüksek faturaların sebebi olan bu sorunların çözdüğünüz taktirde, faturalarınızda gözle görülür şekilde düşüşler olduğunu fark edeceksiniz.

Kaynak : http://www.e-petektemizligi.com/

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber