Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Seyahat enfeksiyonlarına dikkat!

Seyahat enfeksiyonlarına dikkat!
2 okuma
30 Kasım 2013 - 14:02

Seyahate çıkmakdan önce  gideceğiniz ülkenin mevsimsel özelliklerini, yiyecek alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Bunun için de seyahat danışmanından en az 3 hafta öncesinden bilgi almanız gerekiyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Eğer aşı yapılması gerekiyorsa, koruyucu ilaçlar kullanılması gerekiyorsa bunların yapılabilmesi için, kimi hastalıklar için uzun sürelere ihtiyaç duyuluyor. Tabi burada değerlendirme yaparken özellikle gidilecek ülkenin özellikleri yanında kişinin hastalıkları varsa başka hastalıkları kullandığı ilaçlarda son derece önemli. “

Özellikle enfeksiyon riski taşıyan kalp, böbrek yetmezliği ve diyabet gibi rahatsızlığı olanlar daha dikkatli olması gerekiyor.

Bu arada cinsel yolla bulaşan hastalıklar da ciddi sorunlara sebep olabilir.

Prof. Dr. Leblebicioğlu “ Seyahat enfeksiyonları açısından en sık görülen gastoentesnal sistem hastalıkları yani bağırsakları ilgilendiren hastalıklar ve ishal olduğunu görüyoruz. Yine bir başka hastalık solunum yolu enfeksiyonları. Bunun dışında bir başka hastalık cinsel yolla bulaşan hastalık. Özellikle korunması seks nedeniyle aıds dahil bir çok hastalık bulaşabilir ve aynı anda birden fazla bulaşabilir. O yüzden mümkün olduğu kadar bu tür aktivitelerden uzak durulması öneriliyor.”

İshal gibi enfeksiyona sebep olan hastalıklardan korunmak için mümkün olduğunca temiz su tüketilmeli.

Açıkta satılan yiyeceklerden yenilmemeli.Eğer seyahat dönüşü bir halsizlik ve yorgunluk hissediyorsanız, mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

TRT HABER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber