Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Sınıf öğretmenlerini bekleyen tehlike

Sınıf öğretmenlerini bekleyen tehlike
8
25 Mayıs 2016 - 10:35

18 Mart 2016 tarihinde “Milli Eğitim İstatistikleri  (Örgün Eğitim) 2015-2016 istatistikleri” kitabını yayınladı. İstatistiki veriler, bir sistemin önünü görmesi ve olumlu yönde ilerleyebilmesi açısından hayatidir. Bu yayındaki istatistiki bilgiler ışığında da in geleceği ile ilgili öngörülere ulaşmak mümkündür. Gelin şimdi ilkokuldaki şube sayılarına baktığımızda hangi gerçeğe ulaşacağımızı birlikte inceleyip yaklaşan soruna çözümü de  birlikte bulalım. ilkokul 1, 2,  3 ve 4. Sınıf şube sayıları ile ilgili resmi rakamlar şöyledir ; 1.sınıflar 58791 şube,  2. Sınıflar 57488 şube, 3. Sınıflar 57567 şube, 4. Sınıflar 69915 şubedir. Bu resmi rakamlardan yola çıkarak önümüzdeki eğitim öğretim yılı başında yaklaşık 70 000 şubenin 4. Sınıfı bitirip ilkokuldan ortaokula geçeceğini görebiliriz. Buna karşılık  yaklaşık 59000 1. sınıf şubesi açılacağını da bu istatistiki veriler kulağımıza fısıldamaktadır. Bu durumda 11000 sınıf öğretmeninin  4. Sınıfını ortaokula aktardığında sınıf öğretmenliğini yapacağı 1. Sınıf şubesi bulamayarak 2016-2017 eğitim öğretim yılı başında norm fazlası olacağı sonucu ortaya zaten kendiliğinden çıkmaktadır. bu 11 000 norm fazlası sınıf öğretmeni ile ilgili  neler yapabilir ? Çözüm ;

  1. Fizik, kimya, biyoloji vb alan mezunu iken 2000 yılı ve öncesinde günün koşulları gereği sınıf öğretmenliğine atanmış sınıf öğretmenlerimize mezuniyet alanlarına geçme şansı tanınabilir.(Burada kaygı duyulacak bir durum yoktur. Son derece hakkaniyetlidir.)
  2. Sınıf öğretmenliği mezunu iken üniversite sınavlarını kazanıp farklı bir bölümü okuyarak 2. alan mezunu olmuş olan  sınıf öğretmenlerimize  yeni alanlarına geçiş şansı tanınabilir.(Burada kaygı;  Açıköğretim fakültelerinin herkesi sınavsız ikinci üniversite kapsamında alması ve örgün eğitim kurumlarına nazaran daha kolay mezun olunmasının örgün eğitimi bitiren atanmış  veya atama bekleyenlere haksızlık olabileceği noktasıdır. Burada da alan değiştirmek istediği alanda ya eğitim fakültesi mezunu ya da ilgili branş formasyonu sahibi olma şartı getirilerek hakkaniyetli hale getirilebilir. Böylelikle bu madde kapsamında alan değiştirmek isteyen aday sayısı da makul seviyeye çekilebilir.)

Ayrıca   yapılırken genel olarak atanamamış branş öğretmenlerini de düşünerek normlara değil de  açık normların belirli bir oranına geçiş sağlanma imkanı verilmesine özen gösterilebilir. (örneğin ; Bir ilde fizik norm açığı 20 ise sadece 4-5 norm açığı alan değişikliğine açılabilir.)

Bu şekildeki bir sorun çözüm  yaklaşımı daha önce yapılan, kamuoyu vicdanını yaralayan iş barışını zedeleyen ( yan alana geçiş, memur yapma, teknoloji tasarım alanına kaydırma gibi.) uygulamalarla karıştırılmamalıdır. Bu durumda  kabul görebilecek en doğru yaklaşım mezuniyete göre alan değişikliğidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ottoman 25 Mayıs 2016 / 8:39 pm Cevapla

Yazinin yazarin kimse kafasina gore bi hakkaniyet kurmuş. Ona hakkaniyet buna hakkaniyet. Ona buna hak verme hakkini sana kim verdi. Zihniyete gore 16 sene once fizik mezunu biri fizige geri donsun hakkaniyet. Yuh yaw adam 16 senede fizigin f’sine bakmamis. Sonra neymis iki adamin diplomasi ayni biri orgunden biri aciktan. Ama acigi almayacakmis. Devlet o diplomayi verdi mi kardesim. Ne demk bu sen bunu haketmissin demek. Kanunlara aykiri bu dedigin bi kere. Ama arkadasin hakkaniyet anlayisi dedigim dedik caldigim duduk herseyi ben birilirim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber