Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Tek başına iş başına

Tek başına iş başına
3 okuma
02 Kasım 2015 - 21:41

Türkiye seçimini yaptı ve ‘istikrar’ diyerek AK Parti’yi tek başına iktidara taşıdı. İki kişiden birinin oyunu alarak yüzde 10’a yakın artış gösteren AK Parti, yüzde 49.4 oy oranına ulaştı. Tüm illerde oyunu artıran AK Parti, 12. sandık yarışından da zaferle çıktı. Rakiplerine büyük fark atan AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin aldığı oyların toplamından daha fazla oy aldı.

Türk siyasi tarihinde büyük bir başarıya imza atan AK Parti dünkü seçimlerde sandıktan zaferle çıktı. 12. sandık yarışından da iktidar olarak çıkmayı başaran AK Parti, geçirdiği beş genel seçimde de rakiplerine büyük fark attı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında ikinci kez seçim yarışına giren AK Parti, yine Türkiye’nin her bölgesinden destek alan tek parti olarak öne çıktı. Resmi olmayan rakamlara göre AK Parti yüzde 49.4 oy alarak sandıktan ilk parti çıktı. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy alan ancak hükümeti kuracak milletvekili çoğunluğunu yakalayamayan AK Parti, Hakkari, Şırnak ve Tunceli’de vekil çıkaramadı. AK Parti, 7 Haziran’da vekil çıkaramadığı Iğdır ve Ağrı’da birer vekil çıkardı. 7 bölgede oyunu artıran AK Parti, 316 vekil çıkardı. AK Parti, İç Anadolu ve Karadeniz’de MHP’ye, Doğu ve Güneydoğu illerinde de HDP’ye kaptırdığı oyları geri aldı.

HER SEÇİMDE İLK PARTİ

Türk siyasi hayatına 2001’de adım atan AK Parti, 15 ay sonra 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde iktidara geldi. İlk seçiminde yüzde 34.6 oy alan AK Parti, tek başına iktidar oldu. AK Parti, ilk zafer sonrası girdiği tüm yarışlarda da halkın tercihi olmayı başardı. Bugüne kadar AK Parti, biri tekrar seçim olmak üzere beş genel seçim, üç yerel seçim, iki referandum ve bir Cumhurbakanlığı seçiminde halkın ilk tercihi olarak tarihe geçti.

2015’TE İKİ ZAFER BİRDEN

AK Parti, 11. sandık yarışına Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında gitti. 7 Haziran öncesi çözüm sürecine yönelik sabotajlar, 6-8 Ekim olayları ve çok sayıda tartışma gündemdeydi. Buna karşın halkın yüzde 40.9’unun oyunu alan AK Parti, tek başına iktidara gelememesine karşın sandıktan ilk sırada çıkmayı başardı. 12. sandık galibiyeti ise 1 Kasım seçimleriyle geldi. İşte AK Parti’nin önde çıktığı iller şunlar:

Haberin devamı: Yenişafak

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber