Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Yönetmeliğe bağlı kalınarak kapsamlı Alan Değişikliği istiyoruz

Yönetmeliğe bağlı kalınarak kapsamlı Alan Değişikliği istiyoruz
27
08 Aralık 2016 - 9:09

Yönetmeliğe bağlı kalınarak kapsamlı istiyoruz. Bakanlığın konusunda korkularını bir kenara bırakıp en son yönetmeliğe göre yapılan istatistiklerini incelemesi gereklidir.

En son yönetmeliğe göre alan değişikliği 2013 yılın da yapıldı.
2013 yılında yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp 100 bine yakın norm tercihlere açıldı.

2013 yılında Alan değişikliği yapan sayısı yaklaşık olarak 15 bindi. 

Alan değişikliği yapan öğretmen sayısının 15 bin sayısı kadar çok olmasının en büyük nedeni 2012’de yan alan ve sertifikaya yönelik yapılan alan değişikliğinden dönüşlerin olmasıdır. Eğer 2012’de yan alan değişikliği yapılmasaydı 2013’te en fazla 5-6 bin öğretmen alan değişikliği yapmış olacaktı.

2013’te alan değişikliği ile en fazla geçilen branş 1.300 sayısı ile sınıf öğretmenliği oldu. Buradan da anlıyoruz ki alan değişikliği yapılırsa sınıf öğretmenliğine de geçişler olacaktır.

Yukarıdaki verileri incelediğimizde çıkan sonuçlar hiçte korkutucu değildir. Şuan bakanlık ne yapmalıdır ? 
Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği konusunda korkularını bir kenara bırakmalıdır. Ve kesinlikle alan değişikliğinde yönetmeliğin dışına çıkmamalıdır. Milli eğitim bakanlığı yönetmeliği aynen yayınlamalıdır. Alan değişikliğinin bundan sonra bir daha yapılmayacağını öğretmenlere duyurmalıdır. Ülke genelinde normları açmalıdır. 40 tercih hakkı verip en son tercihe geçmek istediğim branşta ilçe emrine atanmak istiyorum tercih hakkını vermelidir.
En azından öğretmenler alan değişikliğinin yapılamayacağını bilirse tercihlerini de ona göre yaparlar ve alan değişikliği konusunda herhangi bir beklentiye girmezler. 
Milli Eğitim Bakanlığı yukarıda yaptığımız önerileri dikkate almalıdır. Aksi halde yapılacak alan değişikliğinde yönetmelikte kısıtlamaya gidilirse veya yeterli norm açılmazsa öğretmenler alan değişikliğinin peşini bırakmayacaklardır. Ayrıca norm ve yönetmelik açısından kısıtlı yapılacak alan değişikliği ile norm fazlası öğretmen sorunu hiçbir şekilde çözülemediği gibi bakanlık en büyük kozunu da kullanmış olacaktır.
Yönetmelik aynen uygulanmazsa Milli Eğitim Bakanlığına hem sendikalardan hem de öğretmenler tarafından çok fazla dava açılacaktır. Buradan bütün sendikaları ve bakanlık yetkililerini uyarıyoruz son bir defa da olsa alan değişikliği yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılmalıdır. Kısıtlı yönetmelikle ve kısıtlı norm ile alan değişikliği yapılırsa , alan değişikliği eğitim camiasının ve Milli Eğitim Bakanlığının gündeminden yıllarca düşmeyeceği gibi alan değişikliği talepleri de bitmeyecektir.

Alan Değişikliğini Bekleyen Öğretmenler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber