Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Zeytinyağı’nın kemiklere inanılmaz katkısı!

Zeytinyağı’nın kemiklere inanılmaz katkısı!
2 okuma
28 Ocak 2014 - 17:16

İNTERNETHABER-(DIŞ HABERLER)

İspanya’nın Madrid Üniversitesi’ndeki araştırmacıların verilerine göre zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. 

Madrid Üniversitesi profesörlerinin yaptıkları araştırmalara göre zeytinyağının içinde fazlasıyla bulunan osteokalsin proteinin insan kemiklerini yüksek oranda kuvvetlendirdiği belirtildi.

                                                                                                    
Madrid Üniversitesi’ndeki araştırmacıların iki yıl süren araştırmalarında daha fazla zeytinyağı tüketen kişilerde osteokalsin düzeyinin normal bir insana göre daha yüksek oranda vücutta bulunduğu tespit edildi.

Bu maddenin, kemik oluşturan hücreler tarafından salgılanan bir protein olduğu belirtildi. Osteokalsin oranının ne kadar yüksek olması insanın kemiklerinin o oranda güçlendiğini ve sağlamlaştığını belirtiyor.

Bir başka teoride de Osteokalsin adlı maddenin insan vücudunun insüline olan direncini arttırdığı ve vücut hormonunun insülin etkilerine bağışıklık kazandırdığı iddia ediliyor.Osteokalsin oranı yüksek olan kişilerde yapılan deneylerde şeker hastalığı ve insülin ihtiyacının miminum seviyelerde olduğu belirtildi.

Atina Üniversitesi’ndeki araştırmacıların zeytinyağı içerisinde bulunan Osteokalsin’in kırmızı ette daha düşük oranda bulunduğu ve hayatı boyunca zeytinyağı tüketen bir kişinin et tüketene göre daha sağlıklı kemiklere sahip olduğu iddia edildi. Ayrıca kadınların uyguladığı zeytinyağı diyeti ile sağlıklı kemik yoğunluğuna ve antioksidan içeriği taşındığı belirtildi.

, Zeytinyağı’nın kemiklere inanılmaz katkısı! {İNTERNETHABER}

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber