Meb Personeli, Kamudan Haberler-Mebajans.com

Dişlerinizi fırçalayamıyorsanız peynir tüketin

Dişlerinizi fırçalayamıyorsanız peynir tüketin
2 okuma
02 Aralık 2013 - 10:55

Peynir, sütün peynir mayası veya zararsız organik asitlerin etkisiyle pıhtılaştırılması, değişik şekillerde işlenmesi, belirli süre ve sıcaklıklarda olgunlaştırılması sonucunda elde edilen besin değeri yüksek bir süt ürünüdür. Sütün bileşimindeki protein, yağ ve mineral maddeler özellikle kalsiyum ve fosfor mineralleri ve yağda eriyen A, D, E, K gibi vitaminler, peyniri kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi haline getirmiştir. Toplumun her yaş grubunun beslenmesinde büyük öneme sahip olan peynir, süt ve süt ürünleri barındırdığı özellikler itibariyle insan sağlığını olumlu şekilde desteklemektedir. Kalsiyum, mineral, protein bakımından zengin olan peynir, tüketimi arttırıldığında ağız ve diş sağlığını da olumlu etkilemektedir. Özellikle diş çürümelerinde önemli ölçüde koruyu özelliği olan peynir, küçük yaştan itibaren çocuklara sevdirilerek günlük tüketilen besinler arasında mutlaka yer almalıdır.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karataş ve Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin Çilingir, yapılan araştırmalar göre yatmadan önce yapılacak peynir tüketiminin diş çürümesini önlediğini belirtiyor. 

Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karataş , “Peynirin olgunlaşması sırasında proteinlerin parçalanması; süt serumunda çözünen tuzlar, vitaminler, serum proteinleri ve diğer besin unsurlarının peynirin yapısında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Peynir, tüketilen diğer gıdaların sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Bir parça peynir yiyerek, içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor mineralleri, yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri ve suda eriyen B2 madde ile asit oluşumunu önlemekte diş çürümelerini engelleyebilmektedir” dedi. 

Bilimsel çalışmalardan bahseden Karataş, “yaptığımız araştırmalar sonucu sağlıklı ortamda hazırlanan peynir ve yan ürünler, ağız sağlığını önemli ölçüde etkilemekte diş çürümelerini önlemektedir. Peynir tüketimini arttırarak, dişlerimizi koruyabilir, çürümeleri önleyebiliriz. Sağlıklı bir ağız, diş ve kemik yapısı için protein, kalsiyum gibi maddeleri doğru besinlerle almamız gerekiyor. Peynir, içinde barındırdığı tüm maddelerle iyi bir koruyucudur” diyen Prof. Dr. Karataş ayrıca peynirde laktoz oranı düşük olduğu için laktoz malabsorbsiyonu ve diyabeti olan hastalar için de uygun bir süt ürünü olduğunu belirtti.

“Diş fırçalamak ağız ve diş sağlığında en önemli rolü oynar” diyen Yrd. Doç. Dr. Aylin Çilingir, “Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler ağız ortamındaki asit miktarını arttırır. Asit oluşumu diş sert dokularının yapısının bozulmasına ve çürüklere neden olur. Yemeklerden sonra peynir tüketilmesi, içeriği nedeniyle ağızdaki asit oluşumunun önleyecek ayrıca tükürük salgısını arttıracaktır. Peynirin çürük önleyici etkisinin yanı sıra tükürük salgısını artmasının da çürük oluşumunu önleyici etkisi vardır. Gün içerisinde bulunduğumuz ortamlar nedeniyle diş fırçalamayı ihmal edebiliriz, bu gibi durumlarda bir parça peynir yiyerek diş çürümelerini engelleyebiliriz” dedi.

MYNET

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

muhasebe programları sınıf öğretmeni adıyaman haber